/YMCA/ Komitet Budowy Gmachu YMCA w Warszawie. List piąty, 1934

/YMCA/ Komitet Budowy Gmachu YMCA w Warszawie. List piąty, 1934Zapytaj o ten produkt

161 PLN

/YMCA/ Komitet Budowy Gmachu YMCA w Warszawie. List piąty, 1934
Komitet Budowy Gmachu Polskiej YMCA w Warszawie ul. M. Konopnickiej 6 […]. Komitet Honorowy pod Protektoratem i Przewodniczącym Pana Prezesa Rady Ministrów Janusza Jędrzejewicza. [lista nazwisk, m.in.: A. Piłsudska, K. Świtalski, Wł. Raczkiewicz, B. Pieracki, J. Beck, gen. G. Orlicz-Dreszer, Al.Prystor, gen. Ed. Rydz-Śmigły, W. Sławek, gen. F. Sławoj-Składkowski].
List piąty i ostatni. Dnia 6-go marca 1934 roku. Szanowny Panie, […] W chwili obecnej stoimy w obliczu konieczności jak najrychlejszego wykończenia i oddania do użytku młodzieży warszawskiej całego gmachu […] W okresie od dnia 10-go do 24 marca b. r. zwrócimy się z gorącym apelem do szerokich warstw obywateli m.st. Warszawy o przyjście nam z pomocą […] odwiedzą Szanownego Pana nasi przedstawiciele z prośbą o pewną sumę […] Z poważaniem [..] Komitet […]. Na samym dole napis czerwonym drukiem: Ofiara na Polską YMCA jest mądrą, pożyteczną i korzystną inwestycją kapitału.
Druk ulotny, [3] s., format: 29 × 22,5 cm. Stan papier pożółkły, podklejone taśmą konserwatorską pęknięcia papieru na brzegach w miejscach składania, drobne pęknięcia górnej krawędzi arkuszy.

Druk zapowiada zbiórkę na ukończenie budowy Gmachu YMCA Polska i wymienia składy Komitetu Honorowego, Komitetu Finansowego i Technicznego.
Budynek YMCA ((Young Men's Christian Association = Związek Młodzieży Chrześcijańskiej) na ul. Konopnickiej 6, zaprojektował architekt  Antoni Jawornicki w stylu modernizmu. Budowa rozpoczęła się w 1929 roku, w 1934 wg ulotki uruchomiono ok. 23 % budynku. Znacząca część kosztów budowy została pokryta z darowizny ofiarowanej przez zmarłego w 1927 r. amerykańskiego przemysłowca Sereno Pecka Fenna, prezesa YMCA w Cleveland. Reszta funduszy pochodziła z darowizn. Okazały gmach mieścił zarówno pomieszczenia użyteczności publicznej, kryty basen, jak i lokale mieszkalne. W jednym z nich po powrocie do Warszawy w 1946 roku zamieszkał przyszły autor „Złego” Leopold Tyrmand. Miesiąc później założył w YMCA pierwszy klub jazzowy w powojennej Polsce – Jazz Club Polskiej YMCA  i zorganizował pierwsze jam session w powojennej Polsce.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.