Wejherowo i Kalwaria Wejherowska 1665 rok

Wejherowo i Kalwaria Wejherowska 1665 rokZapytaj o ten produkt

0 PLN

Widok z lotu ptaka na Wejherowo i okoliczną kalwarię, nad nim tytuł:

CALVARIA ET VIA DOLOROSA PASSIONIS D.N. IESU CHRISTI PROPE CIVITATEM WEIHEROPOLIM

 

Na dole, z lewej, sygnatura autora rysunku : Ad. Boij Delineavit. ; poniżej rytownika:

Joan. Benheimer Sculpt. Gedan. 1665

 

W prawym, dolnym rogu obszerna dedykacja dla prymasa Kazimierza Mateusza Czartoryskiego od Jana Mateusza Judyckiego(1603-1667)

U góry z lewej : oznaczenie odległości ; u góry z prawej : wykaz miejsc.

Ozdobiono herbami m.in. : króla Jana Kazimierza, papieża Aleksandra VII, prymasa Kazimierza Floriana Czartoryskiego, miasta Wejherowa

 

Niezmiernie rzadkie polonicum przedstawiające Kalwarię Wejherowską.

Wejherowo(jako Wejherowska Wola) zostało założone w 1643 roku przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, zaś prawa miejskie otrzymało w roku 1650. W tym samym czasie zaprojektowano kalwarię , na stworzenie której uzyskano zgodę w 1649 roku, budowę większości kapliczek zakończono do roku 1655. W 1661 roku Papież Aleksander VII wydał bullę dającą odpust zupełny odwiedzającym kalwarię, dzięki czemu wzrosła liczba pielgrzymów. Jakub Wejher wraz z rodziną i przyjaciółmi zaczęli realizować projekt. Ze względu na wojnę polsko-szwedzką finalizacji nie doczekał inicjator, ostatecznie prace ukończono dopiero w 1666 roku.

Autor dedykacji , Jan Mateusz Judycki, był przyjacielem fundatora, pomagał projektować miasto i kalwarię, m.in. podstawił jedną z kaplic.

 

Kompozycja wg rysunku Adolfa Boya (1612-po 1686), nadwornego malarza Jana III Sobieskiego, wykonana przez Johannesa Bensheimera (działającego od ok. 1655-1695).

 

Oryginalny miedzioryt z akwafortą, XVII w., o wymiarach 33,7 x 43,7 cm na arkuszu 39,4 x 51,6 cm.

 

Stan: papier pożółkły, przybrudzony, na marginesie przedarcia i zaplamienie, od tyłu ślady podklejania do kartonu, drobne zagniecenia na złożeniu atlasowym.

 

Cena - prosimy o kontakt.

Bibliografia:

Talbierska J. , "Grafika XVII wieku w Polsce", Warszawa, 2011, s.80 ,

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.