Ukraina - Wołyń zach., Sanson, 1665 rok

Ukraina - Wołyń zach., Sanson, 1665 rokZapytaj o ten produkt

1932 PLN

HAUTE VOLHYNIE, ou | PALATINAT de LUSUC ; | du Sr. le Vasseur de Beauplan . |   Par le Sr. SANSON d’Abbeville Geographe ord.re du Roy; | Chez Pierre Mariette, Rue St. Jacques a l’Esperance. | Avecq Privilege pour Vingt Ans. | 1665.

 

Mapa zachodniego Wołynia, obejmująca tereny od Włodzimierza(za Zach., po Chabno na Wschodzie, na północy fragment Polesia, na południu północne rejony Podola, wydana przez Pierra Mariette, Paryż, ok. 1665 roku.

Oryginalny miedzioryt, liniowo kolorowany w epoce, XVIIw. .
Wymiar: 38,5 x 57,2 cm.

Stan: pionowe zagniecenie na całej wysokości, pośrodku, mniejsze zagniecania na bocznych marginesach

Nicolas Sanson I (Nicolas Sanson d'Abbeville, 1600-67)- najważniejszy i najpłodniejszy francuski kartograf XVII w. Pierwsze jego mapy powstały przy współpracy z paryskim wydawcą Melchiorem Tavernierem (1564-1641). Krótko przed 1635 otrzymał tytuł „Ingenieur et geographe du Roi”. Po przeprowadzeniu się do Paryża na początku lat 40tych XVII wieku jego aktywność kartograficzna znacznie wzrosła. W 1644 firma Taverniera została przejęta przez Pierre'a Mariette I ( 1603-57).
Sanson stał się założycielem dynastii kartografów, do jej drugiego pokolenia należą jego synowie Nicolas II, Guillaume i Adrien (1639-1718) oraz jego siostrzeniec Pierre Duval. Nicolas pracował samodzielnie, ale przy wydawaniu map współpracował z firmą Mariette'a, która od 1657 roku prowadzona była przez Pierre'a Mariette'a II. Mapy Sansona były początkowo wydawane jako luźne arkusze. Pierwszy atlas L'Europe w formacie quatro ukazał się ok. 1648 roku. W 1652 rozpoczął wydawanie sztucznych atlasów formatu folio, które nie posiadały właściwego tytułu. Regularny atlas świata formatu folio, Cartes générales de toutes les parties du monde, zawierający 113 lub więcej map, po raz pierwszy ukazał się w 1658 roku i był wielokrotnie wznawiany. Po śmierci Sansona jego firma była prowadzona dalej przez synów Guillaume'a i Adriena. W 1671 r. weszli oni w spółkę z Alexisem- Hubertem Jaillot.

REZERWACJA

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.