Trojanowski Edward-Św. Florian

Trojanowski Edward-Św. FlorianZapytaj o ten produkt

4830 PLN

W kartuszu po prawej stronie, nad kościołem: ŚWIĘTY FLORYANIE PATRONIE POLSKI ZBAW NAS OD OGNIA.

Pod plakatem: PAMIĄTKA | 1GO OGÓLNO KRAJOWEGO ZJAZDU STRAŻACKIEGO DNIA 8-10 WRZEŚNIA ROKU WIELKIEJ WOJNY 1916

W lewej części kompozycji sygnatura autora(na płycie): RYSOWAŁ | EDW. TROJANOWSKI | 1915

W dolnej części arkusza, pośrodku, nota wydawcy: Drukarnia i Litografja Jana Cotty w Warszawie, Kapucyńska 7

 

W 1915 roku rosyjskie władze Królestwa Polskiego (Kongresowego) zatwierdziły ustawę Towarzystwa Św. Floriana (pierwszego związku strażackiego w Kongresówce). W 1916 roku odbył się pierwszy zjazd strażacki , wtedy też zmieniono nazwę na Związek Floriański. W 1921 roku nastąpiło połączenie związków strażackich trzech zaborów i powstał Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Oryginalny plakat w technice litografii wg rysunku Edwarda Trojanowskiego, wykonany w zakładzie litograficznym Jana Cotty'ego w Warszawie w 1916 roku.

 

Wymiar w świetle passe-partout 76 x 47 cm, wraz z oprawą 97 x 67 cm.

 

Stan: plakat zdublowano/naklejono na blachę podklejoną kartonem, 6 ledwie widocznych poziomych śladów po złożeniach. Niewielkie przedarcie w górnej części

Możliwość negocjacji ceny.

 

 

Trojanowski Edward (1873-1930) - malarz i grafik. W latach 1892-1896 studiował w petersburskiej Szkole Sztuk Pięknych, ale ją opuścił przed otrzymaniem dyplomu, potem przeniósł się do Monachium a następnie do paryskiej Academie Julian. W 1901 roku współtworzył towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, został też członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych gdzie wykładał sztukę stosowaną oraz malarstwo dekoracyjne.

 

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.