Stanisławski Jan, Wenecja - kościół Św. Marka

Stanisławski Jan, Wenecja - kościół Św. MarkaZapytaj o ten produkt

3220 PLN

Kościół św. Marka, 1900

W lewym dolnym rogu sygnatura na kamieniu:  J.S.
U dołu z prawej strony w kręgu napis: ŻYCIE.

Kościół sw. Marka – litografia pięciobarwna, przedstawia fragment fasady bazyliki św. Marka w Wenecji. Została zmieszczona w krakowskim dwutygodniku Życie [Rok IV, z. 1, 1900, po s. 28]. Był to zresztą ostatni numer dwutygodnika, bo wydawnictwo ogłosiło przerwę w jego ukazywaniu się, spowodowaną trudnemi warunkami materyalnymi. To redagowane przez Stanisława Przybyszewskiego Czasopismo ilustrowane poświęcone  literaturze i sztuce już wcześniej publikowało, jako ilustracje, litografie Jana Stanisławskiego (nr 6 z 1899: Sad i Chata, czy Zmierzch w nr 21-22 z 1899).  Powyższa grafika zabezpieczona była bibułą, na której było objaśnienie: Jan Stanisławski |

 


Oryginalna litografia barwna, 1900r., wymiar 15,5 x 16 cm.

 

Jan STANISŁAWSKI (1860-1907) malarz, czołowy reprezentant symbolizmu w polskim malarstwie pejzażowym. Urodzony w 1860 w Olszanie na Ukrainie, zmarł w 1907 w Krakowie. Od 1887 profesor Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeden z założycieli powstałego w 1897 roku w Krakowie Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Pozostawił niewiele prac graficznych, głównie litografie i drzeworyty. Stanisławski współpracował z Zakładem Artystycznym Aureliusza Pruszyńskiego, tam opracowywał i odbijał swoje litografie zamieszczane również w warszawskiej „Chimerze”, a także zamawiane przez Feliksa Jasieńskiego do teki Stowarzyszenia Artystów Grafików w 1903 roku. Był to jedyny warsztat, który pomagał artystom rozpoczynającym prace nad autolitografią.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.