Sanson - mapa hydrograficzna świata z 1652 roku

Sanson -  mapa hydrograficzna świata z 1652 rokuZapytaj o ten produkt

6600 PLN

L'HYDROGRAPHIE ou DESCRIPTION DE L'EAU c'est a dire | des Mers, Golfes, Lacs, Destroits, et Rivieres principales, qui ſont dans la Surface du Globe Terrestre. Par le S.' Sanson de Abbeville Geogr. Ord.re du Roy.

 

Pod mapą nota wydawnicza: A PARIS | Chez l'Auteur Rue de l'Arbre Secq. Pres de St. Germain l'Auxerrois. | Aveq Privilege du Roy pour vingt Ans. 1652.

 

 

Mapa hydrologiczna świata, opracowana przez Nicolasa Sansona w 1652 roku, zamieszczana w rożnych atlasach w II poł. XVII wieku.

 

Oryginalny miedzioryt, XVIIw., współcześnie kolorowany, oprawiony.

Wymiary obwódki dookoła mapy: 38 x 52,7 cm (+2cm wys. na notę wydawniczą na dole)

 

Stan- niewielkie odbarwienia, zagwaszowane na biało drobne plamki

Nicolas Sanson I (Nicolas Sanson d'Abbeville, 1600-67) - najważniejszy i najpłodniejszy francuski kartograf XVII w. . Pierwsze jego mapy powstały przy współpracy z paryskim wydawcą Melchiorem Tavernierem (1564-1641). Krótko przed 1635 otrzymał tytuł „Ingenieur et geographe du Roi”. Po przeprowadzeniu się do Paryża na początku lat 40tych XVII wieku jego aktywność kartograficzna znacznie wzrosła po przejęciu firmy Taverniera w 1644 przez Pierre'a Mariette I (1603-57).

Sanson stał się założycielem dynastii kartografów, do jej drugiego pokolenia należą jego synowie Nicolas II, Guillaume i Adrien (1639-1718) oraz jego siostrzeniec Pierre Duval. Nicolas pracował samodzielnie, ale przy wydawaniu map współpracował z firmą Mariette'a, która od 1657 roku prowadzona była przez Pierre'a Mariette'a II. Mapy Sansona były początkowo wydawane jako luźne arkusze. Pierwszy atlas L'Europe w formacie quatro ukazał się ok. 1648 roku. W 1652 rozpoczął wydawanie sztucznych atlasów formatu folio, które nie posiadały właściwego tytułu. Regularny atlas świata formatu folio, Cartes générales de toutes les parties du monde, zawierający 113 lub więcej map, po raz pierwszy ukazał się w 1658 roku i był wiele razy wznawiany. Po śmierci Sansona jego firma była prowadzona dalej przez synów Guillauma i Adriena. W 1671 r. weszli oni w spółkę z Alexisem- Hubertem Jaillot.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.