Plan i Obraz Warszawy, Jan Glücksberg, 1832 [reprint]

Plan i Obraz Warszawy,  Jan Glücksberg, 1832 [reprint]Zapytaj o ten produkt

100 PLN

tytuł : Plan i Obraz Warszawy / Plan et Panorama de Varsovie

Wydawca i autor wstępu: Jan Glücksberg

Miejsce wydania: s.l. [Warszawa]

Rok wydania : b.d. [1832?]

Opis fizyczny: [4], 10, [2], 30s., [1],  19 kart : 1 duży plan przeglądowy, 18 map szczegółowych (liczbowane 1-17, 17 podwójnie, ale to różne plany, jeden odnosi się do lewobrzeżnej Warszawy, drugi do Pragi, w spisie ulic praska "17" nosi numer 18), [8]; format 17,6 x 11,6 cm .

 

Miło nam jest zaprezentować Państwu naszą pierwszą własną publikację - reprint bardzo rzadkiego (znane nam są tylko 3 egzemplarze w zbiorach publicznych, z czego 2 są niekompletne), pierwszego podręcznego, szczegółowego planu Warszawy wraz z wykazem wszystkich parceli.

Pozycja jest jednocześnie dwujęzycznym ( polsko-francuskim) przewodnikiem, zawiera opis Zamku Królewskiego (tylko w języku francuskim, ówcześnie najpopularniejszym języku, zwł. w sferach arystokracji, kultury, dyplomacji ), a także 30 stronicowy spis najważniejszych miejsc ("Obraz Warszawy").

Najciekawsze są same plany szczegółowe (jest ich 18, do tego mamy plan przeglądowy całego miasta), wykazane są wszystkie ulice wraz z parcelami ówczesnej Warszawy i Pragi, uporządkowane , tak że można je szybko zlokalizować zarówno po numerze, jak i po adresie. Jest to najstarsza znana nam tego typu pozycja, wcześniej tak szczegółowe plany opracowywane były tylko w dużej skali, niepraktycznej w codziennym użytkowaniu.

"Ocenienie tey pracy poddaję pod światły Sąd mieszkańców Warszawy którzy znaią zadawnioną nieregularność numerowania tey Stolicy" J.Glücksberg

Porównaliśmy nasz egzemplarz, ze zdigitalizowanymi przez Bibliotekę Narodową i Muzeum Narodowe. Zarówno nasz antykwariat, jak i obie instytucje publiczne mają troszkę inne warianty wydawnicze. Egzemplarz z chyba najwiekszymi brakami z Biblioteki Uniwersytety Warszawskiego wygląda na najbliższy naszemu(opis rozszerzony zdjęcia planu ogólnego nie wspomina o drugim planie przeglądowym), ale ma dodatkową okładkę, której nikt inny nie odnotował.

Egzemplarz z BN ma dwa duże plany ogólne, jeden z podziałem an 8 cyrkułów oraz drugi z podziałem na 12, po reformie z 1832 roku, egzemplarz z MN ma tylko plan z podziałem na 12 cyrkułów, nasz egzemplarz natomiast ma wyłącznie plan z podziałem na 8 cyrkułów, sprzed reformy. Wygląda na to, że "książkę" uzupełniano, mogła być pierwotnie wydana w 1831(być może mój egzemplarz, jak podaje "Biblioteka Warszawska" z 1848 roku) z planem dzielącym W-wę na 8 cyrkułów, ale ze względu na reformę później dołożono zmodyfikowany plan z 12 cyrkułami(egzemplarz z BN), w pewnym momencie mógł się skończyć nakład ogólnych planów z 8 cyrkułami (mogły być sprzedawane również indywidualnie), więc do dalszych egzemplarzy książki dokładano już tylko plan z podziałem na 12 cyrkułów(egz. z MN).

Można powiedzieć, że chyba były przynajmniej 3-4 warianty wydawnicze, tu oferowany reprint jest pierwszym/bądź drugim, nasz egzemplarz oryginału był w twardej oprawie, bez dodatkowej okładki, która zachowała się jedynie w BUW.

ISBN: 978-83-954843-0-8

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.