! Opis !

! Opis !Zapytaj o ten produkt

45000 PLN

Königlich-Baierischer Gemälde Saal zu München und Schelissheim eine Sammlung Ausgezeichneter Gemälde der Pinacothek in München.
Lithographirt von Strixner, Piloty, Hohe, Selb, und Flachenekker.


GALERIA MONACHIJSKA

Königlich-Baierischer Gemälde Saal zu München... została wydana po raz pierwszy w latach 1817-21, pierwszy tom opublikowany został prawdopodobnie przez  Strixner, Piloty & Comp drugi , po odejściu Strixnera, przez firmę Selb, Piloty & Comp.
Nasz egzemplarz został wydany w Monachium, w latach 1817-1836, przez Verlag der Literarisch-Artistischen Ansatalt der Cotta'schen Buchhandlung.
W 1836 roku otwarto Pinakotekę monachijską, więc dzieło to mogło służyć jako katalog zbiorów.

Album pojawia się na rynku antykwarycznym bardzo rzadko, zwłaszcza w komplecie. U nas komplet 204 litografii zebrany został w dwa tomy w formacie królewskiego folio, czyli ok. 72 x 50 cm.
Oprawa wymaga naprawy - zwłaszcza pierwszy tom, w którym, pod wpływem ciężaru (ok. 15kg  ), okładka oddzieliła się  od bloku.

Stan grafik dobry i bardzo dobry, jedyny problem to rdzawe plamki. Litografie wykonano na cienkim papierze, który następnie naklejono na duże arkusze grubego papieru.
Grafiki są w różnych formatach, od miniaturek mających po ok. 10 x 10 cm, po duże, wymagające trochę większych arkuszy (złożone).
Na życzenie jesteśmy gotowi wysłać zdjęcia w większej rozdzielczości.

W tym miejscu opisuję książkę, w kolejnych pozycjach będą zdjęcia spisu treści (dałem w dużej rozdzielczości, by można było je zgrać na dysk i powiększyć, dzięki czemu można go swobodnie przeczytać), oprawy oraz ilustracji ponumerowanych zgodnie ze sposobem umieszczenia w dziele. 


Brak tego dzieła w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Na stronie : http://kvk.ubka.uni-karlsruhe.de , na której można przeszukiwać skatalogowane zbiory kilkudziesięciu czołowych bibliotek na świecie, udało się znaleźć zaledwie kilka egzemplarzy (niekoniecznie kompletnych).
Katalog ten nie jest to do końca przejrzysty, wydaje się, że Galeria jest w zbiorach bibliotek:

Szwecja: Kungl. Biblioteket
Anglia:   British Library (egzemplarz niekompletny, zawiera 150 ilustracji)
Kanada: Art Gallery of Ontario, Edward P. Taylor Research Library and Archives
Francja: Institut national d'histoire de l'art. Collections Jacques Doucet (France). Bibliothèque (Paris)
Niemcy: Bayerische Staatsbibliothek (egzemplarz niekompletny - brak 3 litografii)
Niemcy: Universitäts- und Landesbibliothek Darmstadt
Niemcy: Lindenau-Museum Altenburg
Niemcy: Universitätsbibliothek Tübingen
Nimecy: Staats- und Stadtbibliothek Augsburg


Nad galerią pracowali m.in.:
Johann Nepomuk Strixner (1782 - 1855) - uczeń  Alojzego Senefeldera - wynalazcy techniki litografii. W latach 1808-1815 współpracował z Ferdinandem Piloty reprodukując w litografii 432 rysunki ze zbiorów monachijskiej Pinakoteki.
Ferdinand Piloty starszy (1786-1844) - uczeń Alojzego Senefeldera . Znany litograf monachijski. Za namową Johanna Christiana Mannlicha założył ze Strixnerem firmę Strixner, Piloty & Comp i wykonał litografie na podstawie licznych dzieł znajdujących się w Pinakotece monachijskiej. Później stworzył firmę z  Selbem a następnie współpracował z Cotta'schen Verlagsanstalt. W 1836 roku,  założył litografiarnię Piloty & Löhle (Joseph)
Freidrich Hohe (1802-1870) -
(Josef Anton ?) Selb (1784-1832    ?)
Flachenecker Ferdinand Wolfgang (1792-1847) - studiował na kopenhaskiej Akademii Sztuk Pięknych,  malarz i litograf.

Cena: 45 000 PLN.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.