[Oleszczyński Antoni] - Wspomnienia o Polakach... cz.1., 1843

[Oleszczyński Antoni] - Wspomnienia o Polakach... cz.1., 1843Zapytaj o ten produkt

5000 PLN

Antoni Oleszczyński - Wspomnienia o Polakach co słynęli w obcych i odległych krajach. Opisy i wizerunki. Część I.
Paryż:W drukarni i litografii Maulde i Renou, przy ulicy Bailleul, 9-11. 1843.
Na frontispisie inny rok i miejsce wydania: Lipsk, Drukarnia Zagraniczna.1844.

Oprawa półskórek ze złoceniami, str. [4],204, frontyspis, 44 tablice z ilustracjami, format 23,4 x 16,2 cm.

Książka wydana anonimowo, opracowana przez Antoniego Oleszczyńskiego (1794-1879), wybitnego rytownika polskiego, który dzięki stypendium od Cara Aleksandra I (za wstawiennictwem Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego), dostał się(w 1817), a następnie ukończył (uzyskując w trakcie studiów kilka medali za swe prace) petersburską Akademię Sztuk Pięknych (w 1824). Po krótkim pobycie w Warszawie, wyjechał na stypendium zagraniczne i od 1825 przebywał za granicą (głównie w Paryżu). Pasjonował się historią Polski, kolekcjonował polonika, wykonywał też odrysy takowych z cudzych zbiorów (dzięki temu miał wzory by je zreprodukować w formie graficznej), napisał kilka książek i opracował liczne ryciny do dzieł poświęconych historii Polski .
Komplet 45 stalorytowych tablic z 48 ilustracjami o tematyce polskiej, od reprodukcji inicjałów z manuskryptów, medali, przez portrety i sceny historyczne, po widoki miast Polskich. Część grafiki datowana, od 1830 do 1845, więc mimo dat na stronie tytułowej (1843) i frontispisie(1844), książkę ostateczne wydano raczej w roku 1845 (lub później), kolejny tom już nie powstał.
Stan: oprawa podniszczona, grzbiet półskórkowy poprzecierany z drobnym pęknięciem na dole, okleina okładek poprzecierana, z naderwaniami i ubytkami papieru, pęknięta wyklejka przy grzbiecie wewnątrz, ale blok trzyma się dobrze. Wewnątrz liczne zabrudzenia i zaplamienia, zarówno typowe - rdzawe(jaśniejsze i ciemniejsze), ale część stron i ilustracji również z zaciekami u góry i/lub na dole.
Nieczęste.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.