Norblin/Debucourt - Dama polska w starożytnym ubiorze, akwatinta, ok. 1817

Norblin/Debucourt - Dama polska w starożytnym ubiorze, akwatinta, ok. 1817Zapytaj o ten produkt

644 PLN

Dama polska w starożytnym ubiorze | DAME POLONAISE dans l'ancien costume.
Pod grafiką, po lewej sygnatura rysownika: Norblin del.
Po prawej sygnatura rytownika: Debucourt sculp.
Pośrodku nota: Déposé à la Direction.

Ilustracja do teki Zbiór rozmaitych strojów polskich . Costumes polonais., która ukazywała się w zeszytach od 1817 roku. Ostatecznie wykonanych zostało 50 grafik.
Jan Piotr Norblin w latach 1804-1817, opracowywał do niej rysunki na podstawie własnych szkiców przywiezionych z Polski, zaś grafiki wykonał francuski rytownik Philibert-Louis Debucourt (1755-1832).

Oryginalna akwatinta, ok. 1817 r., ręcznie kolorowana w epoce, format (zadruk): 16,5 x 11,2 cm na arkuszu: 29,5 x 20,2 cm.
Stan: papier pożółkły, z przebarwieniami. Kilka okrągłuch dziurek, u góry i po prawej stronie, poza grafiką. Lewy górny róg pękniety podklejony papierem.

Norblin Jan Piotr (wł. Jean-Pierre Norblin de La Gourdaine, żył w latach 1745-1830) - francuski malarz, grafik i rysownik. Książę Adam Kazimierz Czartoryski sprowadził młodego artystę do Polski, m.in po to by nauczał rysunki jego dzieci. Norblin przebywał w Polsce w latach 1774-1804, namalował wiele obrazów, wykonał setki rysunków i kilkadziesiąt grafik.

Nauczał m.in. Aleksandra Orłowskiego, Michała Płońskiego, Jana Rustema. Specjalizował się malarstwie rodzajowym i historycznym. Po powrocie do Paryża nadal zajmował się polską tematyką, bazując na licznych szkicach, które ze sobą przywiózł.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.