[Lublin] Plan M. Lublina ułożony przez Witolda Cholewińskiego 1912 r.
440 PLN
[Lublin] Plan M. Lublina ułożony przez Witolda Cholewińskiego 1912 r.
Plan M. Lublina ułożony przez Witolda Cholewińskiego 1912 r. W nagłówku: Dodatek do przewodnika po Lublinie. Plan w językach polskim i rosyjskim, pod legendą z lewej, po rosyjsku, zezwolenie na druk: Печатаь разргоѡено ; pod legendą z prawej, po polsku, nota litografa: Litogr. A.Jarzyńskiego w Lublinie.
Druk barwny/litografia(?), jednostronny, wymiary planu ok. 54 x 37 cm na arkuszu 64,5 x 44,9 cm. Stan: po dwa złożenia pionowe i poziome, na ich przecięciach dziurki, poza tym przebarwienia, zagniecenia, plamki, zabrudzenia, zaznaczenia ołówkiem. Verso oznaczenia – czerwoną kredka „N46” i niebieską „1”.
Plan opisuje m.in. Piotr Dymmel (Archiwum Państwowe w Lublinie) Historyczne plany Lublina
w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie (art. w piśmie Studia Archiwalne t.6 2019).
Plan wyszedł w 1912 roku w kilku wersjach, różniły się m.in. nagłówkami : zamiast „Dodatek...” miała „Skład Główny w Księgarni M. Kochanowskiej druk. M Arct w Lublinie”, w kolejnej edycji na nazwisku Kochanowskiej i Arcta odręcznie napisano „W. Cholewińskiego”, zasłaniając te nazwiska.). Piotr Dymmel w swoim artykule opisuje również, że verso były reklamy, na tym egzemplarzu ich brak.
Nie zlokalizowaliśmy przewodnika z dodanym planem. Możliwe, że autor W. Cholewiński, za dopłatą planował dokładać go luzem nabywcom jego przewodnika po Lublinie, ale niekoniecznie miał do tego okazję, przez co plan w tej wersji nie jest częściej spotykany.
Brak broszurowej okładki, jeśli w ogóle takowa była, Możliwe, że jeśli planowano dokładać do już wydrukowanego przewodnika, to osobnej okładki nie projektowano. Edycję w tu oferowanej wersji zdaje się odnotowywać w Archiwum Państwowym w Poznaniu, sygn. Pl.m.99.
Nieczęste.