Kraszewski I.J. - rysunki kresowe

Kraszewski I.J. - rysunki kresowe Zapytaj o ten produkt

660 PLN

2 osobne arkusze, jeden z kompozycją 10 grafik, drugi 14, ze wspólnym tytułem serii (schowanym pod passe-partout) : Z RYSUNKÓW I OBRAZÓW (1 ark.) J.I.KRASZEWSKIEGO (2 ark.)

 

Arkusz nr 1 przedstawia kolejno(spis na dole) : 1. Janówka. 2. Zamek w Czartorysku. 3. Krajobra włoski 4. Zamek Olesko 5 Skały nad rzeczką Korczykiem. | 6. Zamek w Tajkurach. 7 Wieś poleska. 8. Karczma żydowska. 9. Kościół w Kazimierce. 10 Lud ukraiński.

 

Pod bordiurką, z lewej strony, sygnatura rytownika: B.P. ADAM.

Wymiary kompozycji (bordiurki): 24 x17,2 cm

 

Arkusz 2 przedstawia kolejno(spis na dole): 1 Na poleskim zagonie. 2 Pińsk. 3 Osada Sernicka. 4 Mieszczanin ze Stepania. 5 Wieśniaczka z nad Bugu. | 6 Poleszuk. 7 Kościołek na Litwie. 8. Mogiła samobójcy. 9 Rybacy pińczuki. 10 Sernicki szlachcic. | 11. Cerkiewka. 12 Stare zamczysko. 13 Wnętrze chaty poleszuka. 14 Wrota główne w Tajkurach.

 

Na dole arkusza, z prawej strony: (Rysował Br. Podbielski).

W prawym dolnym rogu kompozycji monogram rysownika: BP.

W lewym dolnym rogu kompozycji sygnatura rytownika: B.PUC-A.WIŚNIEWSKI

 

Wymiary kompozycji (bordiurki): 24,7 x17,5 cm.

 

 

Ignacy Józef Kraszewski był nie tylko jednym z "najpłodniejszych" pisarzy na świecie, który wydał ok. 600 tomów, z których blisko połowa to były powieści, ale miał jeszcze czas na działalność społeczną, polityczną, publicystyczną, oddawanie się malarstwu, rysunkowi i grafice ( uczył go Bonawentura Dąbrowski ).

Grafiki zamieszczone były tygodniku Biesiada Literacka z 1879 roku.

 

Oryginalne drzeworyty sztorcowe, XIX wiek, kolorowane.

Oba arkusze w ujednoliconych passe-partout o wymiarach 42 x 32,2, cm.

 

Cena za parę arkuszy.

 

 

Bibliografia: Grajewski L, Bibliografia Ilustracji w czasopismach polskich...,PWN,1972r., 8265

zdigitalizowany numer: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/93653/edition/111850/content?

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.