Japonia Mercator / Cloppenburgh

Japonia Mercator / CloppenburghZapytaj o ten produkt

2254 PLN

IAPONIA | Petrus Kaerius Caelvit

Nad mapą drugi tytuł: Japonia sive Japan Insula.
Nad mapą, z prawej strony, paginacja: 711
Verso: łaciński opis

Dekoracyjna mapa Japonii i Korei (oznaczona jako wyspa), zamieszczona była w rzadszej wersji Atlas
Minor
Mercatora  zatytułowanej Gerardi Mercatoris Atlas sive Cosmogrpahicae Medidaitiones de
Fabrica mundi...
opracowanej przez Jodocusa II Hondiusa, a wydanej przez Johanessa Cloppenburgha, z
zestawem nowych(powiększonych) map, rytowanych zazwyczaj przez Patrusa Kaeriusa. Jedyne łacińskie
wydanie zostało wydrukowane w Amsterdamie w 1632 roku.Oryginalny miedzioryt, ręcznie kolorowany, wymiar ramki :18,1 x 24,5 cm.    
Stan – miejscami, słabo widoczne ślady jakby po wycieraniu

 Bibliografia: Koeman, Atlantes Neerlandici, 1969, T.II., poz. Me 200.

Gerard Kremer zwany Mercatorem (1512-1594)-czołowa postać XVI-wiecznej kartografii, geograf, kartograf i matematyk, autor i twórca globusów, map ściennych i atlasu świata . Jako pierwszy wykorzystał nazwę atlas do określenia zbioru map - wykorzystał wizerunek Atlasa (nie tytana dźwigającego za karę ziemię, ale mitycznego króla Mauretanii, filozofa i matematyka, ponoć pierwszego twórcy globusa z mapą nieba) do udekorowania strony tytułowej swego dzieła. Stworzył nowy sposób odwzorowana kartograficznego tzw. siatkę Mercatora. Po jego śmierci również jego syn, Rumold (zm. 1599), wydawał atlasy.

Następnie, w 1604 roku, płyty miedziorytnicze z mapami przejął inny znakomity rytownik, twórca globusów i kartograf Jodocus Hondius(zm.1612), który nadal wykorzystywał nazwisko Mercatora w swych publikacjach. Po jego śmierci działalność była kontynuowana przez synów, Jodocusa II i Henricusa, którzy w latach 30-tych XVII wieku, rozpoczęli współpracę z Johannesem Janssoniusem i wspólnie wydawali mapy i atlasy .

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.