I Aukcja Dzieł Sztuki w dniu 16 III 2023 o godz 20 -Norblin grafiki rysunki

I Aukcja Dzieł Sztuki w dniu 16 III 2023 o  godz 20 -Norblin grafiki rysunkiZapytaj o ten produkt

0 PLN

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kolejnej, piątej jużj aukcji, tym razem I poświęconej wyłącznie dziełom sztuki. Odbędzie się w środę 16.03.2023, początek o godzinie 20. Poniżej [nieoficjalna] wersja robocza katalogu (możliwe są drobne błędy), aktualny katalog z ewentualnie poprawionymi opisami znajduje się na portalu aukcyjnym onebid.pl  https://onebid.pl/pl/auction/-/4732 Zapraszamy do rejestrowania się na portalu, bądź zgłaszania limitów poprzez nas(emailowo, osobiście, telefonicznie). Pozycje są do wglądu w godzinach pracy antykwariatu.

Aukcja poświęcona jest grafikom(m.in. obszerny dział 40 akwafort Jana Piotra Norblina), rysunkom, kolażom, akwarelom, itp., twórców polskich, lub działających w Polsce w XIX i przede wszystkim XX wieku(z wyjątkiem 2 akwafort Edvarda Muncha).

Na życzenie, w onebidowym katalogu dorobimy/wymienimy zdjęcia, naniesiemy poprawki, dodatkowy opis.

Z poważaniem

Kosmici

1.

J.P. Norblin – Pastuszek , 1777

[Smolik poz. 10 na str. 39, Rastawiecki poz. 4-5 na str. 204, Hillemacher poz. 79 na str. 24-25,st.V?]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnatura i data ledwie widoczne z lewej: N. 1777, format 5,3 x 2,6 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Jan Piotr Norblin (Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine, 1745-1830) – francuski malarz, rysownik i grafik, w latach 1774-1804 przebywał w Polsce, zatrudniony przez Czartoryskich. Czołowy malarz epoki stanisławowskiej w Polsce, uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Kolekcjoner grafiki, miłośnik Rembrandta, na którym się wzorował tworząc własne akwaforty. Nauczyciel rysunku dzieci księcia Adama Czartoryskiego. Inspirował młodsze pokolenie twórców polskich – np. Michała Płońskiego, Aleksandra Orłowskiego, czy Jana Rustema. Po powrocie do Francji zabrał ze sobą swe szkice, na podstawie których wykonywano grafiki (np. stroje ludowe, rytowane przez Debucourta). Znane są przynajmniej 94 grafiki jego autorstwa.

Bibliografia: Tytuły i numery katalogowe grafik wedle książek P. Smolika „Jana Piotra Norblina prace rytownicze” z 1934 roku zdigitalizowany egzemplarz https://polona.pl/item/jana-piotra-norblina-prace-rytownicze,MzYxMTc5MjE/54/#info:metadata , „Jan Piotr Norblin jako sztycharz” F.D. Hillemachera, tłumaczenia francuskiej edycji z 1848, wydanej w Wilnie, w 1851 roku ( https://polona.pl/item/jan-piotr-norblin-jako-sztycharz,NjgzODUxNjM/9/#info:metadata ) i E. Rastawieckiego „Słownik rytowników polskich” z 1886 roku (https://polona.pl/item/slownik-rytownikow-polskich-tudziez-obcych-w-polsce-osiadlych-lub-czasowo-w-niej,OTgwODk2ODU/4/#info:metadata )

Cena: 440

2.

J.P.Norblin – Głowa męska w berecie z piórem, 1778

[Smolik poz. 16 na str. 40, Rastawiecki poz.6 na str. 205, Hillemacher poz. 54 na str. 19.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, datowana z lewej 1778, format 2,2 x 1,9 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu(z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

3.

J.P.Norblin – Głowa szlachcica z podgolona czupryną, 1778

[Smolik poz. 22 na str. 41, Rastawiecki poz.9 na str. 205, Hillemacher poz. 75na str. 24.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana na dole z lewej: N. 1778, format 2,2 x 1,9 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

4.

J.P.Norblin – Popiersie szlachcica w kołpaku z czaplem piórem, 1778

[Smolik poz. 23 na str. 41, Rastawiecki poz.22 na str. 206, Hillemacher poz. 77 na str. 24.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, datowana u góry z lewej 1778, format 1,8 x 1,8 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

5.

J.P.Norblin – Pastuch z kijem, 1778

[Smolik poz. 24 na str. 41, Rastawiecki poz. 23 na str. 207, Hillemacher poz. 81 na str. 25]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z lewej: Norblin 1778, format 4,4 x 2,5 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 440

6.

J.P.Norblin – Poufna rozmowa, 1779

[Smolik poz. 27 na str. 41, Rastawiecki poz.6 na str. 207, Hillemacher poz. 82 na str. 23.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana w l.d.r.: N.f. 1779, format 3,8 x 1,9 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

7.

J.P.Norblin – Chłop okryty płachtą, 1779

[Smolik poz. 28 na str. 42, Rastawiecki poz.7 na str. 208, Hillemacher poz. 83 na str. 19.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana w l.d.r.: N.f. 1779, format 3,6 x 1,9 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

8.

J.P.Norblin – Młody szlachcic w kołpaku z piórem, 1779

[Smolik poz. 29 na str. 42, Rastawiecki poz.9 na str. 208, Hillemacher poz. 85 na str. 23.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z lewej na dole: N.f. 1779, format 2,8 x 1,5 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

9.

J.P.Norblin – Szlachcic w szubie, 1779

[Smolik poz. 30 na str. 42, Rastawiecki poz.9 na str. 208, Hillemacher poz. 86 na str. 23.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z prawej: N.f. 1779, format 2,8 x 1,4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

10.

J.P.Norblin – Mężczyzna w białym kitlu[stroju polskim], 1779

[Smolik poz. 31 na str. 42, Rastawiecki poz.10 na str. 208, Hillemacher poz. 88 na str. 26.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana na dole z lewej N. 1779, format 2,7 x 1,6 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

11.

J.P.Norblin – Kobieta w krótkiem futerku, 1779

[Smolik poz. 32 na str. 42, Rastawiecki poz.11 na str. 208, Hillemacher poz. 91 na str. 26-27.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana u góry z lewej N. 1779, format 2,1 x 1,3 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 220

12.

J.P.Norblin – Pustelnik, 1780 [św. Hieronim]

[Smolik poz. 33 na str. 42, Rastawiecki poz.1 na str. 208, Hillemacher poz. 29 na str. 13.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, datowana i sygnowana u góry z lewej : N.f. 1780, format 4 x 2,5 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

13.

J.P.Norblin – popiersie starszego szlachcica, 1780

[Smolik poz. 35 na str. 43, Rastawiecki poz.5 na str. 209, Hillemacher poz. 58 na str. 20.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z prawej N. 1780, format 4,5 x 4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 440

14.

J.P.Norblin – Żydówka w fartuchu [ polska], 1780

[Smolik poz. 37 na str. 42, Rastawiecki poz.7 na str. 209, Hillemacher poz. 80 na str. 25.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, u góry sygnowana i datowana: N.f. 1780, format 4,3 x 2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

15.

J.P.Norblin – Kobziarz mniejszy, 1781

[Smolik poz. 40 na str. 43, Rastawiecki poz. 3 na str. 210, Hillemacher poz. 28 na str. 13]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z lewej: N. f. 1781, format 4,4 x 3,1 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 440

16.

J.P.Norblin – Głowa starca piszącego, 1781

[Smolik poz. 41 na str. 43, Rastawiecki poz. 4 na str. 210, Hillemacher poz. 47 na str. 17]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnatura i data na dolnej naszywce stroju: Norblin fecit 1781, format 5,5 x 4,4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

17.

J.P.Norblin – Wędrowny przekupień drjakwi, 1781 [szarlatan]

[Smolik poz. 42 na str. 43, Rastawiecki poz.8 na str. 209? podaje rok 1780, Hillemacher poz. 87 na str. 26.] Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, datowana z lewej w odbiciu lustrzanym 1780, format 2,9 x 1,9 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

18.

J.P.Norblin – Popiersie mężczyzny, 1784

[Smolik poz. 46 na str. 44, Rastawiecki poz. 2 na str. 210, Hillemacher poz. 46 na str. 17 ]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, ledwie widoczna data 1784, format 6 x 4,3 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

19.

J.P.Norblin – Popiersie dostojnika kościelnego, 1784

[Smolik poz. 47 na str. 44, Rastawiecki poz. 3 na str. 210, Hillemacher poz. 49 na str. 18]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, ledwie widoczna odwrócona data : 1784, format 5,8 x 4,7 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

20.

J.P.Norblin – Popiersie młodego mężczyzny, 1784

[Smolik poz. 48 na str. 44, Rastawiecki poz.4 na dole str. 210, Hillemacher poz. 53 na str. 19.]

Oryginalna akwaforta(? - Smolik opisuje suchoryt bez trawienia) Jana Piotra Norblina, u góry z lewej datowana (ledwie widoczna) 1784, format 4,4 x 4,4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

21.

J.P.Norblin – Głowa męska [Turka?] w zawoju z fontaziem, 1784

[Smolik poz. 50 na str. 45, Rastawiecki poz. 7-8 na str. 211, Hillemacher poz. 60 na str. 20]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, ledwie widoczna data, lub ślad o niej w p.g.r- 1874, format 5,7 x 4,6 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

22.

J.P.Norblin – Portret żony, 1787

[Smolik poz. 52 na str. 45, Rastawiecki poz. 7 na str. 211, Hillemacher poz. 42 na str. 16]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z lewej: 1787 N. f., format 6,2 x 4,8 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry, żółtawe plamki na dole.

Cena: 660

23.

J.P.Norblin – Orlandini, 1787

[Smolik poz. 53 na str. 45, Rastawiecki poz. 1 na str. 211, Hillemacher poz. 24 na str. 12]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana u góry z lewej: Norblin f. 1787, format 8,2 x 7,1 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Orlandini – znany żebrak warszawski epoki stanisławowskiej. Wspominał go m.in. I.J. Kraszewski w drugim tomie powieści Djabeł... .

Cena: 660

24.

J.P.Norblin – Żebraczka, 1787

[Smolik poz. 56 na str. 45-46, Rastawiecki poz. 5 na str. 211, Hillemacher poz. 34 na str. 14]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, u góry z lewej data w lustrzanym odbiciu: 1787, format 6,7 x 5,3 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

25.

J.P.Norblin – Popiersie starej kobiety w szerokim czepcu , 1787

[Smolik poz. 58 na str. 46, Rastawiecki poz. 8 na str. 212, Hillemacher poz. 48 na str. 17-18]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana z lewej: Norblin f. 1787, format 5,7x 4,4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

26.

J.P.Norblin – Głowa starszego mężczyzny , 1787

[Smolik poz. 60 na str. 46, Rastawiecki poz. 10 na str. 212, Hillemacher poz. 57 na str. 20]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana u góry z lewej: Norblin. f. 1787, format 7,4 x 6,1 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry, drobne zagniecenie arkusza u góry z prawej.

Cena: 660

27.

J.P.Norblin – Popiersie znakomitego szlachcica [Turka?], 1787

[Smolik poz. 61 na str. 46, Rastawiecki poz. 11 na str. 212, Hillemacher poz. 61 na str. 20-21]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana u góry z lewej: N. f. 1787, format 6,8 x 4,7 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 880

28.

J.P.Norblin – Popiersie kozaka , 1787

[Smolik poz. 62 na str. 46, Rastawiecki poz. 13 na str. 212, Hillemacher poz. 66 na str. 22]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana u góry z lewej: Norblin f. 1787, format 7 x 6,1 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 880

29.

J.P.Norblin – Pożegnanie

[Smolik poz. 73 na str. 49, Rastawiecki poz.7 na str. 214, Hillemacher poz. 16 na str. 10]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, niedatowana, format 12,7 x 9,5 cm, oprawiona (wymiar zew. oprawy 31 x 25,9 cm). Stan dobry.

Cena: 1660

30.

J.P.Norblin – Zamyślony

[Smolik poz. 78 na str. 50, Rastawiecki poz. 12 na str. 214, Hillemacher poz. 22 na str. 11-12.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana . 1779, format 5,7 x 4,6 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

31.

J.P.Norblin – Kronikarz

[Smolik poz. 79 na str. 50, Rastawiecki poz.13 na str. 214, Hillemacher poz. 23 na str. 12.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana, format 2,6 x 2,2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

32.

J.P.Norblin – Przekupień trucizny na szczury mniejszy

[Smolik poz. 80 na str. 50, Rastawiecki poz.14 na str. 214-215, Hillemacher poz. 26 na str. 12 ]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, niedatowana, format 9,3 x 3,5 cm, oprawiona (wymiar zew. oprawy 28,2 x 20 cm). Stan dobry.

Cena: 990

33.

J.P.Norblin – Łan zboża , 1780?

[Smolik poz. 83 na str. 51, Rastawiecki poz. 2-3 na str. 208-9, Hillemacher poz. 40 na str. 16]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana, być może datowana na dole z lewej, ledwie widoczne w szrafurze 178(0?) - jak podaje Hillemacher):, format 2,3 x 8,9 cm, podklejona narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan: naddarcie na dole z prawej.

Cena: 990

34.

[Smolik poz. 85 na str. 51, Rastawiecki poz. 20 na str. 215, Hillemacher poz. 56 na str. 12.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana, format 6,2 x 5,4 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 660

35.

J.P.Norblin – Głowa szlachcica w konfederatce

[Smolik poz. 86 na str. 51, Rastawiecki poz.22 na str. 215, Hillemacher poz. 69 na str. 23.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niedatowana i niesygnowana, format 3,7 x 2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 440

36.

J.P.Norblin – Popiersie mężczyzny w białej czapce

[Smolik poz. 88 na str. 51, Rastawiecki poz.24 na str. 215, Hillemacher poz. 76 na str. 24.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana, format 2,7 x 1,8 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

37.

J.P.Norblin – Chłopiec w czapce z piórkiem

[Smolik poz. 90 na str. 51, Rastawiecki poz.26 na str. 216, Hillemacher poz. 84 na str. 25/26.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana, format 3 x 2,2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

38.

J.P.Norblin – Mężczyzna w szubie

[Smolik poz. 92 na str. 52, Rastawiecki poz.28 na str. 216, Hillemacher poz. 90 na str. 26.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina,sygnowana na dole z lewej: N., format 2 x 1,2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 330

39.

J.P.Norblin – [polski] Szlachcic w kołpaku z piórkiem

[Smolik poz. 93 na str. 52, Rastawiecki poz. 29 na str. 216, Hillemacher poz. 92 na str. 27.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, sygnowana i datowana na dole z lewej N. 1779, format 1,7 x 1,2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 220

40.

J.P.Norblin – Kapłan z krzyżem,

[Smolik poz. 94 na str. 52, Rastawiecki poz.30 na str. 216, Hillemacher poz. 93 na str. 27.]

Oryginalna akwaforta Jana Piotra Norblina, niesygnowana i niedatowana, format 1,6 x 1,2 cm, podklejona prawymi narożnikami do beżowego kartonu (z notatkami ołówkiem). Stan dobry.

Cena: 220

41.

Norblin J.P. - Debucourt P. - Stróże nocni. 1819

Stróże nocni. | Gardien de nuit. Sygnatury pod grafiką(od lewej, do prawej): Norblin del.; Depose a la direction ; Debucourt sculp. Oryginalna akwatinta kolorowana w epoce, o wymiarach 16,4 x 11,2 cm, arkusz oprawiony w prostą metalową ramkę o wymiarach 31,5 x 22,2 cm.

Stan: przycięte marginesy(do ramki) , papier pożółkły i przybrudzony, z niewielkimi przebarwieniami, mały ubytek papieru na lewym marginesie.

Ilustracja do teki „Zbiór rozmaitych strojów polskich . Costumes polonais.”, która ukazywała się w zeszytach od 1818 roku. Ostatecznie wykonanych zostało 50 grafik. J.P. Norblin, w latach 1804-1817, opracowywał do niej rysunki na podstawie własnych szkiców przywiezionych z Polski, zaś grafiki wykonał francuski rytownik Philibert-Louis Debucourt (1755-1832).

Cena: 640

42.

Bartłomiejczyk Edmund, Pogrzeb huculski, drzeworyt sygn., 1938

Brak tytułu, Pogrzeb huculski, sygnatura pod grafiką, ołówkiem. E.Bartłomiejczyk. .

Drzeworyt z tintą, papier, o wym. 14,4 x 10,2 cm, na arkuszu 29,2 x 21 cm, w którego lewym dolnym rogu nota: Dośw.Pracownia Graf. Sal. Szk.Rz. w Warszawie, luzem umieszczona jako oryginalna wkładka graficzna miesięcznika Plastyka, nr 1(22) z 1938 roku, tu oferowana wraz z kompletnym numerem pisma.

Bartłomiejczyk Edmund (1885-1950) – grafik, uprawiał grafikę warsztatową oraz użytkową.
W 1926 roku objął pierwszą w Polsce Katedrę Grafiki Użytkowej w SSP w Warszawie. Członek założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, a także Koła Artystów Grafików Reklamowych, współorganizator Bloku Zawodowych Artystów Plastyków.

Cena: 220

43.

Berezowska Maja, Wiszniewski Kazimierz, Erotyk, drzeworyt, 1955.

Scena erotyczna. Oryginalny drzeworyt o wymiarach 15,8 x 21,5cm, wraz z oprawą 34,3 x 39,3 cm, wykonany przez K. Wiszniewskiego na podstawie rysunku Mai Berezowskiej, opracowany w 1955 roku. Klocek z którego odbito rycinę jest opisany i sygnowany: KRAKÓW | 12.VIII.1955r. | K.W. | I | PROJEKT M. BEREZOWSKIEJ | WYCIĄŁ K. WISZNIEWSKI | DRZEWO – GRUSZKA DZIKA . Grafika sygnowana w dolnej części klocka znakiem Mai Berezowskiej (Mars/Wenus).

Rycina jest unikalnym efektem współpracy dwójki artystów. Specjalnością Mai Berezowskiej były akwarela i rysunek, sama nigdy nie zajmowała się drzeworytem. Wytrawny drzeworytnik Wiszniewski, zajmujący się zwykle poważniejszymi tematami nadał jej bardzo kobiecej kresce mocnego, męskiego charakteru.

Odbitka może być późniejsza, niż rok 1955, możliwe były okazjonalne odbitki z zachowanego klocka, w celu wręczenia w prezencie znajomym poprzedniego właściciela matrycy, który był zaprzyjaźniony m.in. z Mają Berezowską.

Sam klocek obecnie znajduje się w naszych zbiorach, my własnych odbitek z niego nie wykonywaliśmy. Wśród dodanych do tej pozycji zdjęć drzeworytu jest też fotografia tegoż, ale tylko do celów informacyjnych, nie wchodzi w skład oferty aukcyjnej.

Maja Berezowska, właść. Maria Berezowska (1898 - 1978) – wybitna polska malarka, graficzka, karykaturzystka i scenograf.

Uczyła się w prywatnej szkole plastycznej w Petersburgu (1908-1909), studiowała na uczelniach artystycznych w Krakowie (1910-1912) i Monachium (1913).

W dwudziestoleciu międzywojennym zdobyła sławę jako autorka rysunków o tematyce erotycznej, oraz ilustracji w czasopismach satyrycznych (Cyrulik Warszawski, Szpilki i lwowski Szczutek ). W latach 1933-1936 przebywała w Paryżu, gdzie odnosiła sukcesy jako rysowniczka i karykaturzystka.

Współpracę ze "Szpilkami" kontynuowała również po wojnie. Jej ilustracje zamieszczały również tygodniki "Teatr", "Nowa Kultura" i "Przekrój”. Była też autorką ilustracji do dzieł literatury światowej i polskiej.

W latach 30-tych projektowała scenografie dla kabaretów oraz kostiumy m.in. dla gwiazd scen rewiowych Zuli Pogorzelskiej i Hanki Ordonówny.

W czasie II wojny światowej osadzona na Pawiaku, a od 1942 w obozie Ravensbrück.

Po wojnie pracowała jako scenograf dla Opery Łódzkiej, teatrów Kameralnego i Komedia w Warszawie, Polskiego w Poznaniu, Ziemi Łódzkiej w Łodzi, Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Zjednoczonych Przedsiębiorstw Artystycznych "Estrada".

Kazimierz Wiszniewski (1894 – 1960)-grafik i malarz, studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem Pieńkowskiego i Letza, w prywatnej szkole Krzyżanowskiego oraz w MSSZ u Miłosza Kotarbińskiego, Trojanowskiego i Skoczylasa. Zajmował się głównie drzeworytnictwem.

Wykonywał tą techniką m. in. ekslibrisy i ryciny o tematyce religijnej.

Cena: 900

44.

Brzeski Janusz Maria, Kościół Mariacki w Krakowie, litografia, 1931

Widok na kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie (bazylika Mariacka). Oryginalna litografia sygnowana ołówkiem w prawym dolnym rogu JMBrzeski 1931. Wymiary arkusza 49,8 x 35,2 cm.

Janusz Maria Brzeski (1907-1957) wybitny grafik, rysownik i fotograf, związany z nurtami awangardowymi, próbował swoich sił również w filmie, kierownik artystyczny różnych pism wydawanych przez koncern IKC (największe wydawnictwo II RP), krytyk sztuki i publicysta.
Stan: trzy zagniecenia na całą szerokość, mniejsze zagniecenia i pęknięcia papieru na marginesach (ubytek prawego górnego rogu), zabrudzenia, odbarwienia marginesów, plamki.
Rzadka praca

Cena: 1250

45.

Bylina Michał, b.t. Polowanie na jelenia, miedzioryt, 1927

Oryginalny miedzioryt o wymiarze 17,3 x 11,8 cm, oprawiony, ramka „czeczotka”. Stan: poziome zagięcie pośrodku grafiki – rozprasowane. W lewym dolnym rogu sygnatura na płycie: MB, w prawym dolnym rogu rok powstania: 1927.

Bylina Michał (1904-1982) – malarz, grafik (m.in. ilustracje do czasopism i książek), w latach 1922-27 kształcił się w warszawskiej ASP (uczeń m.in. T.Pruszkowskiego i W. Skoczylasa). Od 1950 profesor nadzwyczajny a od 1966 nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany na wystawach, jak i przez władze PRL.

Bibliografia: Słownik Artystów Plastyków | Artyści Plastycy Okręgu Warszawskiego ZPAP 1945-1970 | Słownik Biograficzny, Warszawa, 1972 r., str. 72.

Cena: 990

46.

Cieślewski Syn T., Śpiąca, drzeworyt 1935

Brak tytułu, Śpiąca (żona artysty), oryginalny drzeworyt rylcem na sztorcu grabowym, opracowany w 1935 r., opublikowany jako wkładka do miesięcznika "Plastyka" R.1936 nr 1(8-9), tu oferowana wraz z kompletnym numerem pisma. Wymiary grafiki: 17,2 x 13,7, arkusza: 24,5 x 17 cm. Papier pożółkły, z przebarwieniami, blok pisma przepołowiony, grzbiet naddarty. W treści pisma m.in. interesujący artykuł „Z dziejów „Rytu””

Tadeusz Cieślewski syn (1895-1944) - grafik, krytyk, teoretyk sztuki i pisarz. Studiował w SSP
w Warszawie grafikę u Władysława Skoczylasa, malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego oraz grafikę książkową u Ludwika Gardowskiego. Był członkiem wielu grup i związków artystycznych, m. in.:Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt", Związku Polskich Artystów Grafików, Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, Grupy Artystów Grafików "Czerń i Biel". Początkowo uprawiał różne techniki graficzne, w późniejszym okresie skupiał się na drzeworycie  (około 200 prac). Ogłosił własną teorię tej dyscypliny sztuki: "Drzeworyt w książce, tece i na ścianie - uwagi o graficznej rasowości drzeworytu", Warszawa 1936.

Cena: 330

47.

Dutkiewicz Stanisław, Kwiaty, linoryt 1977 [Art brut]

Pod grafiką, z lewej, ołówkiem: Kwiaty (dwukrotnie, mniejsze nadpisane większymi literami)

Pod grafiką, z prawej, ołówkiem: Stan.Dutkiewicz |1977 (data dwukrotnie, nadpisana większymi liczbami)

Oryginalny linoryt Stanisława Dutkiewicza, wymiary grafiki 29,8 x 21,2 cm.

Stan- przycięte marginesy, mało widoczne nieduże zagniecenia pośrodku

Dutkiewicz Stanisław (1923 – 2003)- prawnik. Po zdiagnozowaniu u niego choroby afektywnej dwubiegunową brał udział w warsztatach terapii zajęciowej gdzie objawił się jego talent artystyczny, stał się malarzem i grafikiem amatorem, brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mało znany przedstawiciel polskiego art brut, zwany Grodziskim Nikiforem.

Źródło:

"Current Problems of Psychiatry" , 2014, t.15, nr 3, s. 144-146, artykuł Welcz H., Pawęzka J. - zdigitalizowany :

https://ziladoc.com/download/stanisaw-dutkiewicz-talent-wyzwolony-przez-chorob-henryk_pdf

Cena: 320

48.

Dyrzyński Jacek – akt kobiecy / abstrakcja

Brak tytułu, abstrakcja – akt kobiecy. Techniki mieszane(sucha igła, akwatinta), barwna grafika o wymiarach 27,8 x 9,6 cm, na grubym arkuszu o wymiarach 43 x 27,5 cm. Sygnatura ołówkiem pod grafiką z prawej strony: JACEK DYRZYŃSKI.

Stan bardzo dobry, papier troszkę przybrudzony, miejscami lekko przebarwiony.

Jacek Dyrzyński (ur. 10.07.1946) – malarz i pedagog związany z warszawską ASP. Ukończył malarstwo u A. Kobzdeja w 1972 roku (aneks z grafiki u H. Chrostowskiej), wieloletni wykładowca warszawskiej ASP(Wydział Malarstwa, Pracownia Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych) i prorektor tejże(1999-2005). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Praca być może z okresu studenckiego, w późniejszym okresie w jego twórczości dominuje abstrakcja geometryczna – kwadraty.

Cena: 1100

49.

Fajlhauer Henryk – Gołąb [Exlibris Otto Rothekt]

Miedzioryt barwny o wym. 8,4 x 4,7 cm, na arkuszu13,7 x 9,7 cm. Wariant / stan przed dodaniem tekstu Exlibris Otto Rothekt na gałęzi, na której stoi ptak. Sygnatura ołówkiem pod grafiką, z prawej strony, H.Fajlhauer. Stan zachowania bardzo dobry: drobne zabrudzenia arkusza.

Fajlhauer [Feilhauer] Henryk (1942-1999) polski malarz,grafik i medalier, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców ekslibrisu i małej formy graficznej. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M.Kopernika w Toruniu, m.in.pod kierunkiem profesorów Jerzego Hoppena i Wojciecha Jakubowskiego. Studia ukończył w roku 1965. Początkowo pracował jako nauczyciel w Człuchowie, zaś od 1971 roku jako plastyk w gdyńskiej Stoczni. W 1988 przeniósł się do Bad Salzdethfurt w górach Harzu. Tworzył głównie miedzioryty, opracował też własną metodę mezzotinty. Laureat licznych nagród i wyróżnień, artysta sam też był jurorem na konkursach ekslibrisu (Malbork, Ostrów ).

Cena: 190

50.

Fajlhauer Henryk – Rosy Poranne

Miedzioryt o wym. 12,7 x 8,3 cm, na arkuszu 18,4 x 13,9 cm. Pod grafiką, ołówkiem, od lewej do prawej strony: ROSY PORANE, ; 13/30 ; H Fajlhauer. Stan zachowania bardzo dobry: drobne zabrudzenia arkusza.

Cena: 320

51.

Fajlhauer Henryk – Tabun

Miedzioryt o wym. 14,7 x 15,8 cm, na arkuszu 25,9 x 23,8 cm. Pod grafiką, ołówkiem, od lewej do prawej strony: TABUN ; 9/30 ; H Fajlhauer. Stan zachowania bardzo dobry: drobne zabrudzenia arkusza.

Cena: 800

52.

Ferenc Janusz, Kobieta przymierzająca buty

Grafika, techniki mieszane[tech. własna autora], papier. Brak tytułu, praca sygnowana na passe-partout: J.Ferenc, wymiary w świetle passe-partout 28,9 x 20,1 cm(wraz z p-p41,9 x 29,7 cm). Stan dobry -na passe-partout ślady podklejenia/mocowania grafiki.

Ferenc Janusz (1937-2015) – grafik, projektant form przemysłowych i wystaw. Student (w latach 1957-63) warszawskiej ASP zwieńczony dyplomem u T. Kulisiewicza. Współpracował z wydawnictwami m.in. WNT, LSW, PAX, projektant grafiki dla ZPEiT "UNITRA".

Bibliografia: Słownik Artystów Plastyków, Artyści Plastycy Okręgu Warszawskiego ZPAP 1945-1970, Słownik Biograficzny, Warszawa, 1972.

Cena: 480

53.

Gaj Jacek, Exlibris A. van de Walle, miedzioryt, 1968r.

Exlibris Van de Walle, pod grafiką, z prawej strony, sygnatura ołówkiem Jacek Gaj 1968, miedzioryt o wym. 6,7 x 6,4 cm, oprawiony (w lekko podniszczonej ramce o wym. 21 x 15,8 cm).

Jacek Gaj (1938-2021) – grafik, malarz, rysownik, pedagog. Absolwent krakowskiej ASP(dyplom 1962), tamtejszy wykładowca, od 1992 roku profesor, 1993-1996 dziekan Wydziału Grafiki. Laureat licznych nagród za swe prace, jego grafiki prezentowano na ponad 200 wystawach zbiorowych i ponad 20 indywidualnych(krajowych i zagranicznych).

Cena: 640

54.

Hoppen Jerzy – Wilno – Pohulanka przed 100 laty, akwaforta, 1925r.

Pod grafiką sygnatury na płycie: J Hoppen aqua forti fecit. - 1925- | Wilno-Pohulanka przed 10 laty.

Akwaforta o wymiarach 16,5 x 21,8 cm, oprawiona 30,5 x 35 cm.

Stan: papier pożółkły, rysy na powierzchni grafiki (pionowe linie pośrodku), mocna odbitka.

Grafika z serii „Stare Wilno w akwafortach” Teka 2 z 1925 roku(pierwsza 1924, trzecia 1927).

Bibliografia: Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Ossolineum,1994, poz.246

Jerzy Hoppen 1891 – 1969 - malarz, grafik, pedagog, konserwator, twórca „Szkoły wileńskiej” grafiki. student krakowskiej ASP, SSP w Petersburgu, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a takze Academie Colarossi w Paryżu. Był profesorem Wydziału Sztuk Pięknych uniwersytetów w Wilnie, a po wojnie w Toruniu.

Cena: 1660

55.

Kamieński Antoni : Paryż poza wystawą. Wyspa Św. Ludwika., akwaforta 1917

Sygnatura ołówkiem z prawej strony: A.Kamieński Paryż 1917

Rzadka , wysokiej klasy i nastrojowa akwaforta, wg własnego obrazu z 1900 roku. Pod reprodukcją obrazu z tej samej płyty odbito sylwetki maszkaronów , wzorowanych na tych, z pobliskiej Katedry Notre Dame. Wymiar grafiki: 36,9 x 46,7 cm. Oprawiona.

Kamieński Antoni (1860/61-1933) – uprawiał rysunek, malarstwo, grafikę (warsztatową i użytkową) . Ok. 1881 roku rozpoczął studia malarskie na petersburskiej ASP w klasie G.Willewalda. W 1890 przeniósł się do Warszawy, zaś rok później wyjechał do Paryża, gdzie uczył się w Academie Julian w klasie rzeźby. Współpracował m.in. z „L’Illustration” , „Le monde illustree”, angielskim „The Graphic”, a w Polsce przede wszystkim z „Tygodnikiem Ilustrowanym” (w którym reprodukowano większość jego dzieł) i kilko innymi czasopismami. W 1894 roku wrócił do Warszawy, ale potem jeszcze kilkukrotnie wracał wyjeżdżał do Paryża. Pierwszą wojnę światową spędził w Szwajcarii, skąd wrócił w 1919 roku wraz z armią gen. Hallera. Po wojnie przebywał na zmianę w Warszawie, Krakowie i Paryżu.
Prace Kamieńskiego można podzielić na kilka grup- portrety, kompozycje alegoryczne i symboliczne, społecznie zaangażowane ( zainspirowane ideologią socjalistyczną), egzystencjalno-symboliczne, ale w jego bogatym dorobku można spotkać się również z dziełami o innej tematyce.

Bibliografia:
Słownik Artystów Polskich, T.III, jest informacja o tej rycinie, ale z 1915 roku, więc u nas może być jej kolejny stan (z dodanymi maszkaronami?)

Cena: 4500

56.

Kielisiński K.W. - Kościółek na Smoleńsku w Krakowie

Sygnatury pod grafiką, z lewej – K.W.K. r. z 1832. ; z prawej rob.aqf. 1838. 22. Mar. w Medyce.

Oryginalna akwaforta Kajetana Wincentego Kielisińskiego, opracowana 22 marca 1838 roku. Rycina nie pojawiała się w tece zbierającej komplet prac artysty pt. Album W. Kielisińskiego nakładem J.K. Żupańskiego w Poznaniu, z 1853 roku, ani w uzupełnieniu tegoż p.t. Poszyt dodatkowy do Albumu Kielisińskiego z 1855 roku.

Grafika przedstawia kościół rektoralny Bożego Miłosierdzia w Krakowie na Smoleńsku - kolejny stan tej grafiki, zdigitalizowany na polona.pl ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, ma dorytowany tytuł Kościółek Sgo Krzyża na Smoleńsku w Krakowie.

Wymiary widoku 4,2 x 7,4 cm, wraz z oprawą 13 x 16,1 cm.

Kajetan Wincenty (właściwie Wawrzyniec) Kielisiński (1808-1849) – malarz, grafik, bibliotekarz. Uczeń jednego z najważniejszych polskich grafików połowy XIX wieku - Jana Feliksa Piwarskiego, autor licznych rysunków i akwafort poświęconych folklorowi i życiu polskich miast i miasteczek, jeden z pierwszych polskich twórców exlibrisów.

Cena: 500

57.

Konarska Janina – Targ w Kazimierzu nad Wisłą, drzeworyt, 1926

Janina Konarska – oryginalny drzeworyt barwny, brak tytułu, opisany drukiem pod grafiką l.d. Janina Konarska i p.d. Drzeworyt, [wydana jako] Załącznik do zeszytu 2 „Grafiki Polskiej” r. 1926 Wykonano w drukarni „Rola” J. Buriana w Warszawie. Wymiary grafiki 26 x 18,6 cm, na arkuszu 33,1 x 24,1 cm.

Stan bardzo dobry: papier trochę pożółkły, z niewielkimi zabrudzeniami i zagnieceniami, poza obrębem grafiki, lewy margines nierówno wycięty z pisma z drobnym naddarciem.

Janina Konarska - Słonimska (1900-1975) – malarka, graficzka i ilustratorka. Ulubiona uczennica Władysława Skoczylasa, współzałożycielka Stowarzyszenia Polskich „Ryt” , laureatka międzynarodowych konkursów graficznych (m.in. srebrny medal olimpijskiego konkursu sztuki i literatury na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, w 1932 roku). W 1934 wyszła za Antoniego Słonimskiego i ograniczyła swoją działalność artystyczną, skupiając się na mężu.

Cena: 1000

58.

Konarska Janina, Port, drzeworyt barwny, 1930

Oryginalny drzeworyt barwny, p.t. Port, nadrukowany opis pod grafiką: Drzeworyt barwny. Janina Konarska. Wymiary grafiki 20,6 x17,1 cm, na arkuszu 33,5 x 23,7. Rycina wydana jako wkładka graficzna do czasopisma Plastyka, R.1. N.1, czerwiec 1930, oferowana wraz z kompletnym numerem tegoż pisma. Grafika w stanie bardzo dobry, pismo podniszczone, okładka zabrudzona z plamkami, grzbiet spękany.

Cena: 500

59.

Krasnodębska – Gardowska Bogna, Jesień, 1935/38

Verso opis: B. Krasnodębska-Gardowska.”Jesień” z cyklu „Cztery pory roku”. Drzeworyt barwny, 1935. Oryginalny drzeworyt pierwotnie opracowany w 1935 roku, w ramach cyklu „Cztery pory roku”, niesygnowany, arkusz z notą na dole z lewej: Doświadczalna Pracownia Graficzna Sal. Szk. Rzem. w Warszawie. Wymiary grafiki 17,9 x 13,7cm, na arkuszu 30 x 21,3 cm.

Oryginalna grafika wydana jako wkładka (luzem) do miesięcznika „Plastyka”, nr 4(25) z 1938 roku, oferowana wraz z kompletnym numerem pisma. Stan: zabrudzenia, przebarwienia(głównie na marginesach i okładce pisma). W treści pisma m.in. artykuł „Drzeworyt Bogny Krasnodębskiej-Gardowskiej”, recenzja książki Le Corbusier'a.

Krasnodębska-Gardowska Bogna (1900 -1986) graficzka, pedagog, w 1921 roku ukończyła Państwowe Kursy Pedagogiczne dla Nauczycieli Rysunku w Warszawie, następnie studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (u Władysława Skoczylasa), uzyskując dyplom w 1930 roku. Była członkiem m.in. Stowarzyszenia "RYT"(1925-39), ZPAG i "Grupy 9 grafików" (1947-1960).

W latach 1933-35 nauczała w Szkole Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie .

Po II Wojnie Światowej przeniosła się do Krakowa i wykładała na tamtejszej Politechnice( w latach 1948-1966).

Cena: 330

60.

Kraupe – Świderska Janina, Księga wróżb 1/50, 1991

Technika własna, na arkuszu 18,9 x 14 cm naklejonym(marginesami) na czarny kartonik tła o wymiarach 23,3 x 16,2 cm, pod kompozycją, białą farbą: „Księga wróżb” ; 1/50 ; J.Kraupe 1991 . Stan dobry, grafika w antyramie, minimalne zadarcia na marginesach.

Janina Kraupe – Świderska (1921-2016) – malarka, graficzka, studia na krakowskiej ASP rozpoczęła w 1938, w czasie wojny ukończyła Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie, po wojnie kontynuowała naukę na Krakowskiej ASP, w 1947 uzyskała absolutorium z malarstwa (dyplom w 1955), rok później ukończyła grafikę. Członkini Grupy Krakowskiej i katowickiej Grupy Oneiron, u której widać nawiązania do kultur Dalekiego Wschodu, buddyzmu, filozofii Zen. Związana ze swoją alma mater, w 1980 została profesorem nadzwyczajnym, w 1987 zwyczajnym.

Cena: 640

61.

Aleksander Laszenko – wioska tropikalna, linoryt 1929

Brak tytułu: Wioska tropikalna. Sygnatury ołówkiem pod grafiką: A.Laszenko linoryt 1929

Oryginalny linoryt barwny Aleksandra Laszenki, o wymiarach 17,6 x 9,9 cm, oprawiony (35,5 x 23 cm). Papier pożółkły, passe-partout i ramka stare, nie wyjmowano z oprawy.

Motyw został później powtórzony w formie drzeworytu barwnego (z 1933 roku?), w troszkę zmienionej formie kolorystycznej(ewentualnie ta się odbarwiła/wyblakła).

Aleksander Laszenko (1883-1944) malarz i podróżnik, studiował w Petersburgu w latach 1901-04. Wiele podróżował- niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu, odbył podróż dookoła świata i po Europie, podróżował również po Polsce. W Egipcie pasjonował się wykopaliskami archeologicznymi - przyjaźnił się z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona.

W twórczości artystycznej Laszenki dominują obrazy o tematyce orientalnej - widoki oaz, wiosek, karawany, widoki miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie. Począwszy od 1921 roku artysta regularnie wystawiał swe prace w warszawskiej Zachęcie. Wydał tekę drzeworytów pt. Teka wschodnia[1936 lub później], zawierającą drzeworyty z lat 1933-36.

Cena: 640

62.

Manteuffel E., Łuk Septymiusza Sewera w Rzymie, drzeworyt

Brak tytułu: Łuk Septymiusza Sewera w Rzymie, drzeworyt na z tintą, o wymiarach 18 x 13 cm. Sygnatura ołówkiem na dole EManteufel, w passe-partout o wym. 31,5 x 26 cm.

Rycina zamieszczona była w miesięczniku „Plastyka”, nr 2-3(23-24) z 1938 roku.

Manteuffel (Manteuffel-Schoege) Edward Antoni(1908-1940) – uprawiał grafikę warsztatową i użytkową. Skończył grafikę użytkową na warszawskiej ASP , gdzie został asystentem prof. Edmunda Bartłomiejczyka. Był członkiem licznych zrzeszeń artystycznych, m.in. SPAG „RYT” .

Cena: 330

63.

Mehoffer Józef, Juliusz Słowacki, litografia, 1927r.

Tytuł zapoczątkowany nad i kontynuowany pod grafiką : 1809 Jul Słowacki 1849 Złożony na Wawelu dnia 28. czerwca 1927r.

Portret nagrobkowy z profilu pośrodku dekoracyjnej kompozycji w stylu secesyjnym. Litografia barwna w na ark. 24,9 x 15,3 cm, wydana z okazji przeniesienia zwłok Juliusza Słowackiego na Wawel, którą można było nakleić na oknie na trasie przejazdu konduktu.

Na dole z prawej, w dolnym panelu tytułu, sygnatura autora kompozycji: J.M. [Józef Mehoffer]

Wytarty nadruk w prawym dolnym narożniku na marginesie: "Lit. A. Pruszyński Kraków".

Juliusz Słowacki (1809-1849) - poeta romantyczny, dramaturg. Jeden z Wieszczów Narodowych.

Józef Mehoffer (1869-19460- malarz, grafik, witrażysta(itp.), jeden z czołowych przedstawicieli nurtu Młodej Polski.

Stan: zabrudzenia, lekkie wytarcia, niewielkie zagniecenia, ślady po naklejaniu(o góry, pośrodku).

Cena: 220

64.

Mrożewski S. - Maria Kossowska – exlibris, drzeworyt

Drzeworyt sygnowany na klocku(w prawym dolnym rogu) MS, o wymiarach 10 x 6,9 cm, na arkuszu 13,5 x 9,4 cm, przedstawiający parę (mężczyznę i kobietę) w historycznych strojach, na konnym polowaniu z sokołami i chartami.

Exlibris Marii Kossowskiej autorstwa Stefana Mrożewskiego(1894-1975), opracowany ok. 1941 roku(?), czołowego polskiego grafika okresu XX-lecia, członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, w czasie II wojny światowej należał do konspiracyjnego Koła Miłośników Grafiki i Ekslibrisu. Autor ponad 3000 grafik, w tym licznych exlibrisów, po wojnie, na emigracji, rozszerzył zainteresowania i zaczął uprawiać inne dziedziny sztuki(malarstwo, ceramika).

Stan bardzo dobry: niewielkie zagniecenia i zabrudzenia, podklejony górnym marginesem do kartonika

Cena: 190

65.

Munch Edvard, Kinderkopf (głowa dziecka), awkaforta, 1908

Oryginalna akwaforta o wymiarach 16,4 x 11,6 cm , na beżowym arkuszu: 32,5 x 23,5 cm.

Stan grafiki bardzo dobry. Stan arkusza: z lewej strony szara kropka, z prawej strony odbarwienie (zbrązowienie spowodowane przez klej) i przycięty margines - ślady po usuwaniu z rocznika pisma.

W lewym dolnym rogu arkusz informacja o pochodzeniu: ZEITSCHRIFT FÜR BILDENDE KUNST 1908, HEFT 6. W prawym dolnym rogu arkusza, drukiem : ORIGINALRADIERUNG VON EDVARD MUNCH (tłum. oryginalna akwaforta Edvarda Muncha)

Głowa dziewczynki - przedstawia córkę przemysłowca Herberta Eugena Esche, Erdmute Margaret Luchsinger, artysta sportretował rodzinę Esche w 1905 roku, gdy był z wizytą u Herberta Esche.

Grafika była wkładką graficzną do szóstego zeszytu pisma poświęconego sztuce ZEITSCHRIFT FÜR BILDENDE KUNST z 1908 roku.

Munch Edvard (1863-1944) - wybitny norweski malarz i grafik, jeden z prekursorów ekspresjonizmu, autor jednego z najsłynniejszych dzieł malarskich – "Krzyku"

Cena: 3500

66.

Munch Edvard, Landschaft awkaforta, sucha igła, 1908

Edward Munch, pejzaż norweski, oryginalna akwaforta z suchą igłą, o wymiarach 10,4 x 14,9 cm , na beżowym arkuszu: 18,3 x 23 cm, z zachowaną bibułką ochronną z opisem: Edvard Munch Landschaft Originalradierung.

Stan grafiki bardzo dobry, dobra odbitka. Stan arkusza: na marginesie doklejona oryginalna bibułka ochronna z książki, drobne zabrudzenia, zagniecenie narożnika.

Grafika ilustrowała książkę "Die Kunst des Radierens" Hermanna Strucka, 4 edycje z lat 1908-1920(w piątej z 1923 tej grafiki nie zamieszczono).

Cena: 2500

67.

Płoński Michał, 3 akwaforty na 1 ark, [Recuil de 19. planches, 1802]

Trzy akwaforty na jednym białym arkuszu o wymiarach 42,8 x 29,3 cm. Opis za Rastawieckim:

1. Postać starożytna Polaka, w stroju dawnym. Czapka z piórami, pas i szabla z boku. ("szlachcic")
sygnowany w lewym dolnym rogu : M. Płonski f | 1802 ; wymiary: 9,8 x 5 cm
2. Dziadek wsparty na kiju.
sygnowany w prawym dolnym rogu: MP; wymiary: 6,6 x 5 cm
3.Różne małe figurki dwóch pod soba rzędach ("typy i karykatury"
Sygnowany w lewym górnym rogu: M.Płonski S | 1802 ; w prawym górnym rogu numer ilustracji : 7; wymiary: 9,4 x 18,5cm

Rzadko spotykany arkusz do Recuil de 19. planches... z 1802 roku.

Płoński Michał (1782-1812) - czołowy polski rysownik i grafik przełomu XVIII i XIX wieku, uczeń Jana Piotra Norblina, w 1799 opuścił Polskę, najpierw przebywał w Kopenhadze, od ok. 1801 roku spędził kilka lat w Amsterdamie, następnie przeniósł się do Paryża, skąd w 1810 roku wrócił do ojczyzny. Większość swoich dzieł graficznych wykonał na emigracji, w 1802 roku wydał w Amsterdamie "Recueil de 19. planches ...", ponowie opublikował je podczas pobytu w Paryżu.

Bibliografia:
Tatarkiewicz W. Michał Płoński, monografie artystyczne tom X., Gebethner i Wolff, Warszawa, 1926 r., reprodukowane pozycje 1 i 3 (ta w wersji z 3 rzędami, nie dwoma jak u nas)
Rastawiecki E., Słownik rytowników polskich, Poznań, 1886r., pozycje 8, 16 i 17, str. 241 - 245.

Cena: 4500

68.

Podoski Wiktor, Pejzaż z Kazimierza nad Wisłą, drzeworyt

brak tytułu: Pejzaż z Kazimierza nad Wisłą, pod grafiką, z prawej strony, sygnatura ołówkiem: W. Podoski.

Oryginalny drzeworyt Wiktora Podoskiego opracowany w 1929 roku. W 1935 roku, w celu pozyskania funduszy na cele dobroczynne, zebrano 5 drzeworytów artysty i wydano "Tekę Drzeworytów Wiktora Podoskiego", z której (prawdopodobnie) pochodzi tu opisywana grafika.

Wymiar grafiki: 11,4 x 12,6cm, na arkuszu 27,1 x 23,1 cm,

Podoski Wiktor (1901 - 1970) - grafik, krytyk sztuki, pedagog, bibliofil. Współzałożyciel i członek licznych organizacji artystów, m..in. Stowarzyszenia "RYT"

Bibliografia.
Sitkowska M. ,Wiktor Podoski 1901-1970, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie, Marzec-Kwiecień 1979, poz. 34, il.8
Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Ossolineum, 1994, poz. 444

Cena: 700

69.

Podoski Wiktor, Widok z okna (na Koszykowej), drzeworyt

Brak tytułu: WIDOK Z OKNA (na Koszykowej), 1931, pod grafiką, z prawej strony, sygnatura ołówkiem: W. Podoski.

Oryginalny drzeworyt Wiktora Podoskiego opracowany w 1931 roku. W 1935 roku, w celu pozyskania funduszy na cele dobroczynne, zebrano 5 drzeworytów artysty i wydano "Tekę Drzeworytów Wiktora Podoskiego", z której (prawdopodobnie) pochodzi tu opisywana grafika.

Wymiar grafiki: 13,8 x 9,9 cm, na arkuszu 26,2 x 23,1 cm,

Bibliografia.
Salon Grafiki 1931 Stow. Pol. Art. Grafików "Ryt",Katalog , Salon Czesława Garlińskiego, Warszawa , Mazowiecka 8, ilustracja 2 z  oryg. klocka,
Sitkowska M. ,Wiktor Podoski 1901-1970, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie, Marzec-Kwiecień 1979, poz. 40

Cena: 640

70.

Raczyński Stanisław, Praczki, drzeworyt

Pod grafiką ołówkiem, z lewej: Praczki (drzeworyt) ; z prawej: St. Raczyński.
Oryginalny. drzeworyt, sygnowany ołówkiem, o wym.: 30,7x 26,1 cm (zadruk), plansza 38 x 29,7 cm.
Stanisław Raczyński (1903 - 1982) malarz, grafik, scenograf.
Stan dobry: niewielkie zażółcenia papieru, zagniecenia i drobne pęknięcia na brzegach.

Cena: 640

71.

Rolicz Stanisław, Polonia Resurecta, Wilno VIII 1944

Pod grafiką ołówkiem: „Polonia Resurecta” miedzioryt, St. Rolicz 944
W dolnej części grafiki na płycie: Polonia Resurecta | St. Rolicz ryt. | STR | Wilno 9-VIII-1944 .
Oryginalny miedzioryt, o wym. 18,7 x 11,3 cm , wraz z oprawą 39 x 29 cm.
Stanisław Rolicz (1913-1998) - grafik, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i litewskiej Akademii Sztuki .
Patriotyczna grafika wykonana w trakcie trwania Powstania Warszawskiego.

Cena: 660

72.

Rózga Leszek, Narada Krajowych Towarzystw Bibliofilskich, 1974r. , miedzioryt

Narada Krajowych Towarzystw Bibliofil->skich Łódź 30-31-III 1974 , miedzioryt z akwafortą, papier, sygnatury ołówkiem pod grafiką, z lewej: 77/111, z prawej: LRózga III 1974, sygnatura na płycie, w prawym dolnym rogu. Grafika o wymiarach 16 x 12,2 cm, stara oprawa - prosta drewniana ramka, szkło, o wymiarach 31,3 x 26 cm,(nie wyjmowano z oprawy)

Rózga Leszek (18.03.1924, Zgierz – 15.07.2015, Łódź) malarz, grafik, rysownik.
W latach 1967-1994 wykładowca ASP w Łodzi, od 1979 profesor. Mieszkał i tworzył w Łodzi. Studiował prywatnie malarstwo i rysunek 1945-1946; później w Państwowej Wyższej Szkole
Sztuk Plastycznych w Łodzi 1948-1951; na Wydziale Grafiki Propagandowej Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach 1951-1954. W latach 1960-2009 miał 170 wystaw indywidualnych grafiki, rysunku i malarstwa. Brał udział w około 500 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Stosował linoryt, akwafortę, akwatintę i suchą igłę.

Cena: 320

73.

Skoczylas Władysław, Giewont, 1921, drzeworyt

Władysław Skoczylas,Giewont. Grafika niesygnowana. Oryginalny drzeworyt zamieszczany był m.in. w wydawnictwie "Teka podhalańska", Warszawa, 1921; Druk B.Wierzbicki.. Wymiary grafiki 18,2 x 27,5 cm, wraz z oprawą 37,3 x 46,4 cm.

Władysław Skoczylas (ur. 4 kwietnia 1883 w Wieliczce, zm. 8 kwietnia 1934 w Warszawie) - polski malarz, grafik i rzeźbiarz, uważany za twórcę polskiej szkoły drzeworytu. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego, rzeźbę w pracowni Konstantego Laszczki oraz drzeworyt w pracowni Bertholda w Akademie für Graphische Künste und Buchgewerbe w Lipsku. Współzałożyciel ugrupowań: Stowarzyszenie Artystów Polskich "Rytm" (1922) i Stowarzyszenie Artystów Grafików "Ryt" (1925).

Bibl.: M. Sitkowska: Władysław Skoczylas (1883-1934), Warszawa, 2015 roku, s. 222, poz. 54.

Cena: 1500

74.

Skoczylas Władysław, Profil Janosika, 1923, drzeworyt.

Władysław Skoczylas, Profil Janosika, oryginalny drzeworyt na tincie, niesygnowany, wydany jako dodatek artystyczny do Tygodnika Ilustrowanego nr 51 z 1923 roku. Wymiary grafiki 22,2 x 22 cm, wraz z oprawą 39,4 x 39,4 cm.

Cena: 1500

75.

Skoczylas Władysław, Śpiący rycerze [w Tatrach], drzeworyt,

Władysław Skoczylas – Śpiący rycerze w Tatrach. Grafika niesygnowana.

Oryginalny drzeworyt opracowany w roku 1914, później zamieszczany był m.in. w wydawnictwie "Teka podhalańska", Warszawa, 1921; Druk B.Wierzbicki.

Wymiary grafiki 17 x 20 cm, wraz z oprawą 34,3 x 36,3 cm.

Bibliografia :

Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie..., Ossolineum, 1994, poz.500

Cena: 1500

76.

Skoczylas Władysław, Walka ze smokiem, drzeworyt

Władysław Skoczylas, Walka ze smokiem, oryginalny drzeworyt opracowany ok. 1919 roku (różne daty w źródłach), niesygnowany. W kolejnych latach rycinę wykorzystywano m.in. do zilustrowania Teki Podhalańskiej W. Skoczylasa wydanej w Warszawie w 1921 roku.

Wymiary grafiki 17 x 20 cm, wraz z oprawą 35 x 37,3 cm.

Bibliografia :

Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa, Kraków 1935, poz. 21, s. 39

Sitkowska M., Władysław Skoczylas, Warszawa 2015, poz. 23 , s. 215

Katalog wystawy drzeworytów Władysława Skoczylasa, Warszawa 1933, poz.21

Cena: 1500

77.

Stanisławski Jan, Kościół św. Marka, litografia barwna, 1900, „Życie”

Kościół św. Marka, 1900

W lewym dolnym rogu sygnatura na kamieniu: J.S.

U dołu z prawej strony w kręgu napis: ŻYCIE.

Litografia przedstawia fragment fasady bazyliki św. Marka w Wenecji. Została zmieszczona w krakowskim dwutygodniku Życie [Rok IV, z. 1, 1900, po s. 28]. Był to zresztą ostatni numer dwutygodnika, bo wydawnictwo ogłosiło przerwę w jego ukazywaniu się, „spowodowaną trudnemi warunkami materyalnymi”. To redagowane przez Stanisława Przybyszewskiego Czasopismo ilustrowane poświęcone literaturze i sztuce już wcześniej publikowało, jako ilustracje, litografie Jana Stanisławskiego (nr 6 z 1899: Sad i Chata). Powyższa grafika w czasopiśmie zabezpieczona była bibułą, na której było objaśnienie: Jan Stanisławski | Kościół sw. Marka – litografia pięciobarwna.

Oryginalna litografia barwna, 1900r., o wymiarach 15,5 x 16 cm, oprawiona 38,5 x 33 cm.

Jan Stanisławski (1860-1907) malarz, czołowy reprezentant symbolizmu w polskim malarstwie pejzażowym. Urodzony w 1860 w Olszanie na Ukrainie, zmarł w 1907 w Krakowie. Od 1887 profesor Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeden z założycieli powstałego w 1897 roku w Krakowie Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Pozostawił niewiele prac graficznych, głównie litografie i drzeworyty. Stanisławski współpracował z Zakładem Artystycznym Aureliusza Pruszyńskiego, tam opracowywał i odbijał swoje litografie zamieszczane również w warszawskiej „Chimerze”, a także zamawiane przez Feliksa Jasieńskiego do teki Stowarzyszenia Artystów Grafików w 1903 roku. Był to jedyny warsztat, który pomagał artystom rozpoczynającym prace nad autolitografią.

Cena: 3000

78.

Starowieyski Franciszek- projekt okładki "Ty i Ja", kolaż, 1964
Oryginalny kolaż na kartonie Franciszka Starowieyskiego, projekt okładki magazynu "Ty
i Ja", nr 1(45) z 1964 roku. Sygnatura ołówkiem z lewej (niezbyt czytelna końcówka): F. Starowieyski. Dołączono kompletny numer pisma - zabrudzony, z dopiskami długopisem.
Wymiary arkusza, na który podklejono kolaż: 24,6 x 21,5. Verso: pieczątka magazynu "Ty i Ja" z oznaczeniem numeru i strony, oznaczenia formatu, zamówienia(to niebieskim długopisem, reszta ołówkiem), opis jak kolorystycznie złożyć okładkę.

Stan: niewielkie zabrudzenia, odbarwienia, dziurka po szpilce u góry.

Franciszek Starowieyski (ps. Jan Byk, żył. 1930-2009) - malarz, grafik, scenograf,
współtwórca polskiej szkoły plakatu(wykonał ich ok. 300). Studiował malarstwo w
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama
Marczyńskiego (w latach 1949-52), następnie kontynuował naukę w warszawskiej ASP,
w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Od 1964 roku był
kierownikiem artystycznym magazynu "Ty i Ja", dość wyjątkowego jak na polskie
warunki, wydawanego w latach 1960-1973, nowoczesnego, poświęconego, stylowi życia,
modzie, sztuce, literaturze. Miesięcznik cechował się awangardowym układem
graficznym. Zapewniał to nadzór artystyczny wybitnych twórców polskiej szkoły plakatu
(m.in. R. Cieślewicza, H. Tomaszewskiego, F. Starowieyskiego) .
Cena: 2250

79.

Starowieyski Franciszek - projekt strony dla "Ty i Ja", kolaż.
Oryginalny kolaż na kartonie Franciszka Starowieyskiego, projekt strony dla magazynu
"Ty i Ja", nr 7, str. 21, fot.5 (oznaczenie verso), podkolorowany gwaszem. Wymiary arkusza, na który podklejono kolaż: 32,4 x 23,9 cm. Verso: pieczątka magazynu "Ty i Ja" z oznaczeniem numeru i strony, oznaczenia formatu i zamówienia (to niebieskim długopisem, reszta ołówkiem), dopisek: "zdjęcie rozkolorować według oryginału", sygnatura: "© Franek Starowieyski"
Karton obklejono papierem ochronnym(z napisem ołówkiem: "Verlane od 1/2 tomu u
góry ku dołowi zanikający"), dodatkowo koperta P.P. Dom Książki w Warszawie |
Warszawski Antykwariat Naukowy "Logos" opisana: Franek Starowieyski dla "Ty i Ja"
Stan: drobne zabrudzenia, rysy, zabrudzenia, odbarwienia.

Cena: 1600

80.

Stryjeńska Zofia - Warwas z Rugii,1918, litografia

Stryjeńska Zofia - Warwas z Rugii,1918. Sygn. na kamieniu u góry po lewej nad tarczą herbową z niedźwiedziem: ZS917. Litografia barwna, 60 x 43,5 cm.

Grafika z teki "Bożki słowiańskie" zawierającej 15 barwnych litografii, wydanej w nakładzie 100 egz. Kraków 1918 Zakł. Lit. A Pruszyńskiego.
Ślady zawilgocenia widoczne na zdjęciu, drobne pęknięcia, nadkruszenie górnego marginesu.

Cena: 3300

81.

Teka Litograficzna ZPAG, 1921 rok, 60x46 cm.[komplet,10 grafik]

Teka Litograficzna Związku Polskich Artystów Grafików w Warszawie. 10 autolitografii barwnych E. Bartłomiejczyka, W. Czernego, E. Johna, M. Kotarbińskiego, F. Kowarskiego, T. Noskowskiego, W. Roguskiego, F. Siedleckiego, Z. Stankiewiczówny, J. Toma Warszawa [1921] nakładem Związku Polskich Artystów Grafików druk i lit P.F. Jan Cotty w Warszawie. Drukował na ręcznej prasie Władysław Barczyk. Nakład 205 numerowanych i przez autorów podpisanych egzemplarzy, z których niniejszy jest No 35.
Teka kartonowa 60 x 46 cm, oklejona płótnem, wewnątrz strona tytułowa i 10 litografii barwnych, wymiary arkuszy 58,3 x 44,8 cm. Część grafik poza sygnaturami na płycie również sygnowana ręcznie ołówkiem.
Spis:
1.Bartłomiejczyk Edmund - Dyliżans
2.Czerny Wacław - Demon
3.John Edmund -Wiatrak
4.Kotarbiński Mieczysław - Elegja
5.Kowarski Felicjan -Głowa staruszki
6.Noskowski Tadeusz - Krajobraz
7.Roguski Wacław - Ewa
8.Siedlecki Franciszek - Plejady
9.Stankiewicz Zofia - Dom w którym mieszkał Mickiewicz w Wilnie
10.Tom Józef - Kościół Bernardynów w Warszawie
Okładkę rysował Edmund John.
Stan: okładka podniszczona, zabrudzona, z przetarciami na płótnie, plamami, tablice z grafikami czyste, z niewielkimi zagnieceniami na marginesach.
Rzadkość.

Cena: 16000

82.

Wyczółkowski L. - Kościół Mariacki, litografia, 1915 [próbna odbitka]

Kościół Mariacki od strony rynku, z wieży dawnego ratusza miejskiego.
Na dole arkusza, z prawej strony, sygnatura ołówkiem: LWycz , poniżej nr : 11.
Oryginalna autolitografia piórkiem, na kremowej tincie. Próbna odbitka grafiki (stan przed dodaniem sygnatury na płycie) opracowana w celu zamieszczenia jej w tece „Kraków” z 1915 roku. Oprawiona.

Wyczółkowski Leon ( 1852- 1936) jeden z najwybitniejszych malarzy i grafików polskich. Pierwsze nauki pobierał w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona. Studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych (1875-77) u Wagnera i Piloty'ego oraz w ASP w Krakowie (1877-79) pod kierunkiem Jana Matejki. Wiele podróżował, co znajdowało odbicie w jego twórczości. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Wykładał zarówno w krakowskiej (1895-1911), jak i warszawskiej (od 1934 r.) ASP.
Wymiar w świetle passe-partout: 31,2 x 21,5 cm (grafiki 20,7 x 16 cm)
Bibliografia. Grońska M., Grafika w książce, tece i albumie, Ossolineum, 1994, poz. 624

Cena: 2600

83.

Antuszewicz Mieczysław, Cmentarzysko totalitaryzmów, rysunek, 1998

Na dole tytuł (długopisem z lewej) Cmentarzysko totalitaryzmów i data(ołówkiem z prawej) 1998, brak sygnatury. Rysunek długopisem i ołówkiem, podmalowany białym gwaszem na arkuszu 22,7 x 32,4 cm. Stan: niewielkie zabrudzenia i zagniecenia.

Mieczysław Antuszewicz (1927-2019) – malarz, scenograf, pisarz i poeta.

Początkowo, od 1945 roku, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (u prof. Tymona Niesiołowskiego), w 1948 roku przeniósł się do warszawskiej ASP (u prof. Jana Cybisa), po uzyskaniu absolutorium z malarstwa w 1952 roku, kontynuował naukę na Wydziale Scenografii (w pracowni Władysława Daszewskiego), uzyskał dyplom w 1956 roku.

Po studiach pracował w warszawskim Teatrze Lalkowym "Guliwer" w Warszawie, w 1962 został scenografem w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Autor kilku sztuk teatralnych dla dzieci. Poza pracą w teatrze uprawiał ciągle malarstwo, malował i rysował m.in. pejzaże, martwą naturę oraz sceny rodzajowe, akty. Brał udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Bibliografia, m.in.: Mikołajczak Jolanta, „Mieczysław Antuszewicz Malarz Scenograf Poeta Pisarz”,

Cena: 400

84.

Antuszewicz Mieczysław, Mroźny poranek, akwarela

Na dole sygnatura farbą M.A. Oraz tytuł długopisem „Mroźny poranek”. Akwarela na arkuszu 22,8 x 32,5 cm. Stan: brązowa plama z prawej, mniejsze plamki, zabrudzenia, przebarwienia.

Początkowo, od 1945 roku, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (u prof. Tymona Niesiołowskiego) , w 1948 roku przeniósł się do warszawskiej ASP (kontynuował u prof. Jana Cybisa), po uzyskaniu absolutorium z malarstwa w 1952 roku, kontynuował naukę na Wydziale Scenografii (w pracowni Władysława Daszewskiego), uzyskał dyplom w 1956 roku.

Po studiach pracował w warszawskim Teatrze Lalkowym "Guliwer" w Warszawie, w 1962 został scenografem w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Autor kilku sztuk teatralnych dla dzieci. Poza pracą w teatrze uprawiał ciągle malarstwo, malował i rysował m.in. pejzaże, martwą naturę oraz sceny rodzajowe, akty.

Bibliografia : Mikołajczak Jolanta, „Mieczysław Antuszewicz Malarz Scenograf Poeta Pisarz”,

Cena: 400

85.

Antuszewicz Mieczysław, Zuzanna w kąpieli, gwasz, 1952

Brak tytułu(stary zamazany, może Zuzanna i starzy?), Zuzanna w kąpieli, sygnowana ołówkiem w p.d. Rogu, ANTUSZEWICZ 1952. Ołówek i gwasz, cienki karton, format 25,1 x 35,1 cm. Stan: drobne zagniecenia w narożnikach, z tyłu ślady wyjmowania z oprawy(oklejone marginesy).

Początkowo, od 1945 roku, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (u prof. Tymona Niesiołowskiego), w 1948 roku przeniósł się do warszawskiej ASP (kontynuował u prof. Jana Cybisa), po uzyskaniu absolutorium z malarstwa w 1952 roku, kontynuował naukę na Wydziale Scenografii (w pracowni Władysława Daszewskiego), uzyskał dyplom w 1956 roku.

Cena: 800

86.

Babiszewski (?) - karykatura na Niemców, po 1945r., tusz

Rysunek tuszem, sygnowany w prawym dolnym rogu „Babiszewski ?), na arkuszu 28,8 x 40,5 cm.

Scena w piwnicy z chowającymi się hitlerowcami/bandytami, którym ktoś chyba przynosi zapasy – karykatura (wykonana po 1945 roku) na Niemców, którzy skrycie nadal są nazistami(?).

Stan: u góry papier mocno pożółkły, odbarwiony, drobne zabrudzenia, narożniki z zagnieceniami, prawy górny z drobnymi naddarciami

Cena: 480

87.

Blomberg-Mrozowska Maria, Pejzaż, akwarela

Akwarela, papier, wymiary w świetle passe-partout 33,3 x 47,3 cm (marginesy schowane pod passe-partout), sygnowana na dole z prawej Maria Blomberg-Mrozowska. Stan: drobne zabrudzenia i plamki, uszkodzenie pośrodku, na dole (niewielki ubytek papieru, dorobiony/taśma podmalowana akwarelą).

Maria Blomberg Mrozowska (1883 Warszawa - 1956 Warszawa)- malarka, pedagog. W latach 1901-1905 studiowała w prywatnej szkole malarskiej A. Badowskiego. Studia malarskie kontynuowała w paryskiej Académie Colarossi oraz u J. P. Laurensa i H. Caro – Delvaille'a. Często prezentowała swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Popularnymi tematami jej sztuki były kwiaty, krajobrazy i portrety. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległa jej pracownia, wraz z z licznymi dziełami.

Cena: 380

88.

Blomberg-Mrozowska Maria, W parku, akwarela

Brak tytułu, akwarela, papier, wymiary w świetle passe-partout 20,3 x 28,5 cm(marginesy schowane pod passe-partout, z którego pracy nie wyjmowano), sygnowana na dole z prawej M. Blombergh-Mrozowska. Stan: passe-partout stare i podniszczone.

Cena: 480

89.

Chmielewski Witold, Dożynki, akwarela/tusz, 1947

Oryginalny rysunek tuszem i akwarelą(projekt ilustracji/plakatu?), sygnowany WChmiel47, o wymiarach w świetle passe-partout 33,8 x 28,9 cm, wraz z oprawą 48 x 43 cm. Stan: papier mocno przybrudzony, podniszczony, z plamkami.

Witold Chmielewski (1910-1985)- malarz, grafik, plakacista. Absolwent warszawskiej ASP, dyplom w 1934 roku. Po 1945 projektował plakaty dla WAG, od 1946 dla CWF. Uczestnik wystaw zbiorowych, laureat nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu (reklamowego i filmowego).

Cena: 900

90.

Daszewski Władysław – Na ulicy Koziej (Warszawa), rysunek, 1954

Oryginalny rysunek tuszem Władysława Daszewskiego, niesygnowany, na arkuszu 15 x 20,9 cm.

Oznaczenia ołówkiem, u góry z prawej: szpilki 27; na dole określenie formatu i paginacja: 12,5 cm 3a .

Ilustracja została zreprodukowana w tygodniku satyrycznym „Szpilki”, nr 27 (677) z 4.VII.1954r., na stronie 3, jako pierwsza z czterech opracowanych do „Anegdot” z II tomu „Kronik” Bolesława Prusa”, pomniejszeniu na stronie 3, u góry(stąd oznaczenie 3a – pierwszy rysunek na tej stronie).

Władysław Daszewski (1902-1971) – rysownik, karykaturzysta, wybitny scenograf. Studiował na Politechnice Warszawskiej (u S. Noakowskiego), a następnie w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik współpracował z licznymi pismami (przed 1939 r., „Cyrulik Warszawski”, „Wiadomości literackie”, „Robotnik”, po wojnie m.in. „Szpilki”), jako scenograf debiutował w 1927 roku, współpracował z warszawskimi teatrami i kabaretami, od 1930 roku projektował również dla teatrów lwowskich.

W 1934 roku został profesorem warszawskiej ASP, pracę dydaktyczną kontynuował po wojnie, zostając (w 1964 roku) dziekanem nowo utworzonej Katedry Scenografii.

Stan dobry: drobne zagniecenia.

Cena: 300

91.

Daszewski Władysław – Wiolonczelista, rysunek, 1954

Oryginalny rysunek tuszem, Władysława Daszewskiego, niesygnowany, na arkuszu 16,5 x 11,6 cm.

Verso oznaczenie czerwoną kredką: SZPILKI NR 35 5a

Ilustracja do utworu „Parszywa owca | Komedia w dwóch odsłonach” Sergiusza Michałkowa, w tłumaczeniu Włodzimierza Boruńskiego, z [trzema] ilustracjami Władysława Daszewskiego, który opublikowanego w tygodniku satyrycznym „Szpilki”, nr 35(685) z 29.VIII.1954, na str. 4-5.

Tu oferowany rysunek zreprodukowano w pomniejszeniu na stronie 5, u góry (stąd oznaczenie 5a – pierwszy rysunek na tej stronie)

Stan dobry: drobne zagniecenia, papier lekko pożółkły, verso ślady taśmy po podklejenia, w lewym górnym rogu plamka białej farby.

Cena: 300

92.

Daszewski Władysław– Zadanie moralne (poeta u krytyka), rysunek, 1954

Oryginalny rysunek tuszem Władysława Daszewskiego, niesygnowany, na arkuszu 9,7 x 20,9 cm.

Brak oznaczeń, wstępny szkic, drukiem ukazał się w zmienionej (mniej efektownej) formie.

Ilustracja (po korektach) została zreprodukowana w tygodniku satyrycznym „Szpilki”, nr 27(677) z 4.VII.1954r., na stronie 3, jako jedna z czterech opracowanych do „Anegdot” z II tomu „Kronik” Bolesława Prusa.

Cena: 300

93.

Flisak Jerzy, Hydra, rysunek tuszem.

B.t. rysunek przedstawia hydrę atakującą średniowieczne miasteczko i pożerającą mieszkańców, w tle widać okręt (Santa Maria K. Kolumba?). Rysunek tuszem, sygnowany z prawej, na arkuszu o wym. 20,3 x 26,7 cm.

Stan: niewielkie zabrudzenia i zagniecenia, drobne podklejone pęknięcie(z przebarwieniem od kleju), kilka korekt białym gwaszem, w prawym dolnym rogu, ołówkiem: 4.

Jerzy Flisak (1930-2008 Warszawa) - rysownik, ilustrator, autor plakatów, scenograf.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1953 r.). Jego rysunki były publikowane w Szpilkach (tu zadebiutował w 1958 r.), Świerszczyku, Polityce, tygodniku Świat, Przeglądzie Kulturalnym. Od 1950 r. pełnił funkcję redaktora graficznego tygodnika "Szpilki".
Nagrody:
-1961 nagroda Ministra Kultury za twórczość satyryczną
-1962 nagroda Art Direktors Club za plakat do filmu "Najemny morderca"
-1967 Złota Szpilka
-1972 Złota Szpilka

Cena: 320

94.

Janowski Janusz Paweł, Juliusz Osterwa, 1946, rysunek

Janusz Paweł Janowski, portret Juliusza Osterwy, sygnowany i zatytułowany ołówkiem na dole: Janusz Janowski | Łódź 1946. / JULIUSZ OSTERWA . Rysunek ołówkiem i czerwona kredką na papierze, w starej oprawie (nie wyjmowano z tejże), o wymiarach w świetle passe-partout 33 x 22 cm, z oprawą 45,5 x 33,5 cm.

Janowski Janusz Paweł (1902-1982) – od 1918 uczęszczał do krakowskiej ASP(u J. Mehoffera), następnie naukę kontynuował na Warszawskiej ASP. Na 30-lecie jego pracy artystycznej w 1950 roku, w Zachęcie zorganizowano wystawę zbiorową jego prac. W 1953 w warszawskiej Zachęcie ponownie zorganizowano wystaw jego prac – portretów dostojników państwowych, wybitnych ludzi teatru, muzyki i literatury. W twórczości J.J. dominuje portret, rzadziej pejzaże i martwa natura.

Cena: 800

95.

Kabanow Ryszard – [Krzyk] 44, 1986r.

Brak tytułu, technika własna (z olejem) na kartonie o wymiarach 49,5 x 34,7 cm, sygnatura na dole prawego marginesu, bokiem: R.Kabanow '86 .

Kompozycja symboliczna - przedstawia czaszkę, na oczodołach opisane „44”, w otwartej szczęce w głębi widać kolejną czaszkę (już bez 44) z otwartą szczęką, kolorystyka krwistoczerwona, prawdopodobnie odniesienie do Powstania Warszawskiego.

Stan: nieduże zagniecenia na marginesach, miejscami wytarta i z odpryskami farby, verso ślady oprawy, zabrudzenia, podpis R.Kabanow .

Ryszard Kabanow (ur. 1952) -malarz, grafik, twórca plakatów, scenograf, fotograf.

Cena: 600

96.

Karykatura - Piłsudski „na Urlopie” , rysunek (może Juliana Żebrowskiego?)

Pod karykaturą tytuł: „Na Urlopie”, rysunek piórkiem, podkolorowany akwarelą, sygnowany i datowany z prawej strony (nieczytelna, może Juliana Żebrowskiego – tak podaje Antykwariat Atticus w opisie podobnego portretu Gandhiego, bez podania źródła tej notki nie można zweryfikować). Format arkusza 23,8 x 15,9 cm, w oprawie 28 x 19,8 cm, nie wyjmowano z oprawy.

Stan: zagniecenia , zacieki , plamki, zabrudzenia.

Cena: 960

97.

Kleczyński T. - karykatura Hitlera - Żniwo Kapitału 1939-1945, rysunek

Karykatura Hitlera wykonana w/po 1945 roku. Niesygnowany rysunek ołówkiem podkolorowany czerwoną kredką na arkuszu 40,2 x 28,3 cm. Atrybucja na podstawie charakterystycznej litery „a” w wyrazie „kapitał”, spotkanej na innym rysunku sygnowanym przez Kleczyńskiego.

Tadeusz Kleczyński - rysownik i karykaturzysta, uczeń Stanisława Lentza. Współpracował z różnymi pismami satyrycznymi, m.in.: Mucha, Osa , Szopka, Papuga, Wolna Myśl. W 1925 roku wydał tekę karykatur „Zdybukowany".

Stan: papier pożółkły, drobne przebarwienia, zabrudzenia, w rogach zagniecenia

Cena: 480

98.

Kobyliński Szymon, „Niedźwiadek Misk”, (rys. do mies. „Morze”), 1962

Brak tytułu, oryginalny rysunek kredkami, sygnowany ołówkiem w lewym dolnym rogu: SK62. Projekt ilustracji do miesięcznika „Morze” nr 12 (grudzień) 1962, do opowiadania Karola Borchardta „Niedźwiadek Misk” . Oznaczenia wydawnicze na prawym marginesie, od góry skala 1:1, Morze 12, Kredki, Str.9, poniżej inne oznaczenia ołówkiem 8373/c oraz tuszem 2kol.

Ilustracja przedstawia ostronosa rudego, którego nazywano Niedźwiadkiem Miskiem. Zwierzę przez pewien czas przebywało na „Darze Pomorza” i wzbudzało wielkie zainteresowanie.

Wymiary rysunku 15,2 x 21,4 cm, na arkuszu 20 x 29,8 cm, podklejonym do większego kartonu(plecy passe-partout?). Stan bardzo dobry: papier pożółkły, drobne pęknięcie na prawym marginesie nachodzące na cyfrę 2.

Cena: 800

99.

Kraupe – Świderska Janina, Martwa natura – wazon z kwiatami, akwarela

Akwarela/gwasz na zielonkawym arkuszu o wymiarach 31,3 x 21,1 cm, sygnatura tuszem w prawym dolnym rogu J.Kraupe. Nie wyjmowano z oprawy(stara, podniszczona), stan dobry – zagnieciony prawy dolny róg.

Cena: 1280

100.

Kupczyński Zbigniew, Dwa jabłka [abstrakcyjny ekspresjonizm], rysunek

Arkusz z abstrakcyjnym rysunkiem ołówkiem o wym. 17 x 16,9 cm, podklejono na większym arkuszu (brak sygnatury) z wierszem: Dwa jabłka | narysowane | piórem[przekreślono] wodą | Twarz | Powleczona szminką | I bardzo | śmieszne powietrze | zabrała mi mama | z szafy. Stan: nierówno urwany papier z lewej strony, drobne zagniecenia i zabrudzenia.

Zbigniew Kupczyński (ur. Wilno 1928) – malarz, absolwent PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa u profesorów E. Gepperta i S. Dawskiego, w 1957 uzyskał ministerialne stypendium i wyjechał do Paryża, gdzie nawiązał współpracę z Galerie Andre Schoeller, podróżował też do USA. W 1962 roku zainicjował „Wolną Galerię” wieszając obrazy na murach warszawskiego Barbakanu. Od 1971 roku na stałe mieszka w Kanadzie, ale często wraca do kraju(ostatnio m.in. Artbarbakan 5 edycja wystawy artystów niezależnych, 31 sierpnia 2022). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w 1963 w Filadelfii, podczas której jego pracy wisiały w towarzystwie dzieł Picassa, Chagalla, Braque'a, Paula Klee, czy Joan Miro.

Cena: 480

101.

Kupczyński Zbigniew, Głowa Kobiety [abstrakcyjny ekspresjonizm, 1956?], rysunek

Arkusz z abstrakcyjnym rysunkiem ołówkiem o wym. 20,7 x 14,1 cm, podklejono na większym arkuszu z sygnaturą w p.d.r. Z Kupczyński | 1956(?), oraz wierszem Głowa kobiety | Przekreślona | Wykresami mody | Przypominała | Schody | bez poręczy. Stan dobry: niewielkie zabrudzenia i zagniecenia.

Zbigniew Kupczyński (ur. Wilno 1928) – malarz, absolwent PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa u profesorów E. Gepperta i S. Dawskiego, w 1957 uzyskał ministerialne stypendium i wyjechał do Paryża, gdzie nawiązał współpracę z Galerie Andre Schoeller, podróżował też do USA. Wrócił do kraju i w 1962 roku zainicjował „Wolną Galerię” wieszając obrazy na murach warszawskiego Barbakanu. Od 1971 roku na stałe mieszka w Kanadzie, ale często wraca do kraju(ostatnio m.in. Artbarbakan 5 edycja wystawy artystów niezależnych, 31 sierpnia 2022). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w 1963 w Filadelfii, podczas której jego pracy wisiały w towarzystwie dzieł Picassa, Chagalla, Braque'a, Paula Klee, czy Joan Miro.

Cena: 480

102.

Kupczyński Zbigniew, Płakała kobieta [abstrakcyjny ekspresjonizm], rysunek

Arkusz z abstrakcyjnym rysunkiem ołówkiem o wym. 21 x 13,9 cm, podklejono na większym arkuszu z wierszem(brak sygnatury): Płakała kobieta | kaktusowym płaczem | Kapelusz jej | Nie miał koloru | Na jej twarzyczkę | jedwabną | spadły krople jedwabne | To były – Łzy. . Stan: nierówno urwany papier z lewej strony, pionowe zagniecenie.

Cena: 480

103.

Kupczyński Zbigniew, Żywa natura [abstrakcyjny ekspresjonizm], rysunek

Arkusz z abstrakcyjnym rysunkiem ołówkiem o wym. 20,7 x 13,9cm, podklejono na większym arkuszu z sygnaturą w p.d.r. Z Kupczyński , oraz wierszem Żywa natura | Na dnie | Cynobrowej szklanki | Miała tego dnia | Smutne oczy. Stan: nierówno urwany papier z lewej strony, ukośne zagniecenie.

Cena: 480

104.

Lengren Zbigniew, Kapitanie nadciąga sztorm, rysunek, tusz

Kapitanie,nadciąga sztorm od strony rufy.” Sygn. u dołu po lewej:LENGREN.

oryginalny rysunek, flamaster/papier, format: 22,5 x 38 cm. Stan: zabrudzenia od niebieskiego tuszu.

Zbigniew Lengren (1919-2003) polski satyryk, grafik, i rysownik. Autor karykatur,aforyzmów i fraszek, oraz plakatów, ilustracji książkowych i prasowych, a także scenografii teatralnych.
Przez większość kariery związany z tygodnikiem "Przekrój".

Cena: 480

105.

Lenica Alfred, Autoportret (?), 1953 (gwasz, techniki mieszane?)

Gwasz(techniki mieszane?), na kartonie o wymiarach 26,1 x 17,3 cm.

Verso w p.d. rogu, ołówkiem, podpis: Lenica | 1953 , obok , z lewej późniejsza notatka ołówkiem: aneks 24.06.1998 r. (11). Stan: zagniecenie w prawym dolnym rogu z ubytkami farby, drobne wytarcia, zabrudzenia, nierówna

Alfred Lenica (1899-1977) – malarz. Początkowo (od 1922 roku) studiował na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, w następnym roku rozpoczął równolegle naukę w poznańskim Konserwatorium Muzycznym (instrumenty smyczkowe), zaś w latach 1925-28 kształcił się w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych (u Adama Hanytkiewicza i J. Kubowicza). Współzałożyciel , w 1947r., awangardowej grupy 4F+R. Wielokrotnie prezentował swe prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Cena: 3500

106.

Majchrzak, abstrakcja z głową, 1953, rysunek, tusz

Rysunek abstrakcyjny, czarny tusz z czerwonymi podkolorowaniami, sygnatura ołówkiem w lewym górnym rogu Majchrzak 53, verso szkic tuszem – dwóch chłopców, na arkuszu 21,1 x 14,5 cm.

Majchrzak, być może chodzić o Wiesława (1929-2011), absolwenta warszawskiej ASP(dyplom w 1955r.), rysownika i grafika, współpracownika licznych wydawnictw (Czytelnik, Nasza Księgarnia, Iskry, itp.), autora licznych ilustracji do książek i czasopism(np. „Płomyczka”). W.M. uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, został laureatem licznych nagród za ilustracje książkowe(samodzielnie i z żoną Bożeną Truchanowską).

Cena: 320

107.

Makowski Zbigniew - kompozycja, 1958, akwarela
Oryginalny gwasz, tusz, akwarela na papierze grubym czerpanym, o wym. 28,4 x 45 cm.
Sygnatura tuszem w prawym dolnym rogu: ZM 1958, verso dedykacja: "Zbigniew
Makowski dla p. G." [prawdopodobnie chodzi o Rudolfa Gołębiowskiego]
Stan dobry, dziurki od szpilek w rogach, drobne zabrudzenia, naderwanie u góry, krzywo
przycięty arkusz.

Zbigniew Makowski (1930-2019), w latach 1950–1956 studiował w warszawskiej
Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. Zajmował się
malarstwem, rysunkiem a także poezją i własnoręcznym tworzeniem książek. Po pobycie
we Francji w 1962 skłaniał się ku surrealizmowi, ale na jego sztukę wpłynęły
zainteresowana pozamalarskie, takie jak ezoteryka, poezja, filozofia.
Cena: 6400

108.

Malczewski Jacek, szkice autoportretowe, rysunki tuszem i ołówkiem

Jacek Malczewski, oryginalne 4 rysunki tuszem i jeden ołówkiem, twarze z profilu, lub półprofilu, na papierze naklejonym na karton o wymiarach 20,8 X 33,5 cm. Niezbyt czytelna sygnatura ołówkiem na lewym marginesie : JMalczewski

Jacek Malczewski (1854-1929) – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX w., wykładowca krakowskiej ASP, współzałożyciel Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Cena: 3300

109.

Mańczak Edmund, Jarosław Iwaszkiewicz, rysunek, tusz, 1972

Karykatura, rysunek tuszem, sygnatura na dole M72, na arkuszu o wymiarach 18 x 12,3 cm (podklejona na grubszym papierze, umieszczonym w cienkim passe-partout o zew. Wym. 35,5 x 25 cm). Verso pieczątka artysty.

Mańczak Edmund (1917-1987) -malarz i grafik, a latach 1946-50 studiował w poznańskiej PWSSP , w latach 1950-51 kończył studia w warszawskiej ASP w pracowni E. Eibischa, dyplom uzyskał w 1954 roku. Po studiach, w latach 1958-67 pracował jako adiunkt na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP. Od 1946 roku aktywnie pracował, tworząc karykatury dla „Ekspresu Poznańskiego”, „Głosu Wielkopolski”, po przenosinach do Warszawy współpracował m.in. z „Życiem Warszawy”, „Muchą”, „Trybuną Wolności”, „Szpilkami”. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.

Cena: 640

110.

Mańczak Edmund, Kraków Stary Teatr, akwarela, 1987

Akwarela sygnowana w lewym dolnym rogu E.Mańczak '87, o wymiarach 27,3 x 34,7 cm (w cienkim passe-partout o zew. wym. 50 x 53 cm), na podstawie przedwojennej fotografii(wykonanej po 1906 roku i przebudowie w stylu secesyjnym) ukazująca kamienicę przy Placu Szczepańskim nr 1 w Krakowie, w której mieści się Teatr Stary.

Cena: 320

111.

Mierzwiak Wojciech, Hulaj dusza – Hulaj . Woła..., 1977, kolaż

Kolaż, techniki mieszane, opisany i sygnowany tuszem pod czarnym arkuszem tła, … Hulaj dusza – hulaj. Woła... , WMierzwiak 1977. Czarny arkusz o wymiarach 33,2 x 38,5 naklejony na beżowy arkuszu 43,8 x 61,2 cm.

Być może projekt scenograficzny do przedstawienia „Pani Twardowska” A. Mickiewicza, cytat i scena kąpieli w misie wypełnionej wodą święconą.

Stan bardzo dobry, dziurki po szpilkach w górnych rogach beżowego arkusza, drobne zagniecenia beżowego arkusza.

Wojciech Mierzwiak – scenograf, portal filmpolski.pl odnotowuje kilkanaście różnych projektów z lat 1976-88 (m.in. Pan Kleks w Kosmosie, Życie Kamila Kuranta)

Cena: 160

112.

Mierzwiak Wojciech, O czarodziejskie koryto, 1979[o TVP?], kolaż

Kolaż, techniki mieszane, opisany i sygnowany tuszem pod czarnym arkuszem tła, … o czarodziejskie koryto | o złotodajna żyło bodajs zczezło w ciemności| pierwej niż się zrodziłoś...| grajcie trąby z Jerycha | na pohybel głupocie| niechaj kogut was wykpi | przy niedzieli – na płocie..., WMierzwiak 1979. Czarny arkusz o wymiarach 33,2 x 38,5 naklejony na beżowy arkuszu 43,8 x 61,2 cm.

Być może projekt scenograficzny do przedstawienia poświęconego telewizji (na pałacu napis TV).

Stan bardzo dobry, drobne zagniecenia beżowego arkusza.

Cena: 160

113.

Nowicki Romuald, Duch nocy Sylwestrowej, akwarela, 1955

Brak tytułu, [dla nas] Duch nocy Sylwestrowej. Sygn.u dołu po prawej, R.Nowicki 55. Akwarela, tusz, 24,5 x 16 cm. Stan dobry.

Nowicki Romuald (1911-1987)- scenograf i grafik. Autor ilustracji książkowych, a także scenografii do spektakli telewizyjnych i teatralnych. W 1951 III nagroda na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych za scenografię do sztuki "Tysiąc walecznych" Rojewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Cena: 480

114.

Nowicki Romuald, Portret żony (Ireny Nowickiej), ołówek, 1955

Brak tytułu, portret żony, rysunek ołówkiem na arkuszu 16,9 x 16,5 cm. Sygnatura ołówkiem w prawym dolnym rogu Now 1955. Stan dobry.

Nowicki Romuald (1911-1987)- scenograf i grafik. Autor ilustracji książkowych, a także scenografii do spektakli telewizyjnych i teatralnych. W 1951 III nagroda na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych za scenografię do sztuki "Tysiąc walecznych" Rojewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jego żona, Irena (1921-1990) była scenografką, opracowywała również kostiumy. Rozpoczęte w 1937 studia w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie przerwała wojna, w Anglii, w latach 1946-48 kontynuowała naukę malarstwa i grafiki, po powrocie do kraju ukończyła scenografię (1949-50) na warszawskiej ASP
Cena: 320

115.

Polewka Jan – Cyrenejczyk, rysunek, projekt scenograficzny 1982r.

Gwasz na brązowym papierze, arkusz o wymiarach 42,1 x 28,9 cm, naklejony(brzegami?) na ciemniejszy papier i skromnie oprawiony 51,3 x 36,3 cm.

Sygnatury: a) na górnym marginesie ołówkiem: „Gra o narodzeniu i męce” reżyseria Kazimierz Dejmek - projekt scenografii Jana Polewki; b) na dole z prawej, bokiem, ołówkiem, sygnatura autora: Proj. Jan Polewka ; c) w prawym dolnym rogu arkusza niebieską farbą: CYRENEJCZYK.

Oryginalny projekt scenograficzny do sztuki „Gra o narodzeniu i męce [pańskiej]” w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianej w Teatrze Polskim w Warszawie (premiera 16.12.1982). Rolę Cyrenejczyka odgrywał Maciej Maciejewski.

Jan Polewka (ur. 1945r. w Krakowie) – scenograf i reżyser teatralny, absolwent krakowskiej ASP (u Jonasza Sterna i Andrzeja Stopki), opracowywał scenografie dla różnych polskich teatrów i oper, wśród najważniejszych dokonań były sztuki w reżyserii Kazimierza Dejmka i Giovanniego Pampiglione. Laureat licznych nagród, m.in. w 1983 otrzymał nagrodę za scenografię do sztuki Gra o narodzeniu i męce pańskiej na 9. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

W latach 1990–1998 był dyrektorem krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”.

Cena: 1000

116.

Pronaszko Zbigniew – Stefan Jaracz , tusz, 1937r.

Rysunek tuszem, brak tytułu - portret Stefana Jaracza (1883-1945), sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu: ZPronaszko | 30/VII 937 .

Wymiary w świetle passe-partout 28,4 x 20,4 cm, rama podniszczona, nie wyjmowano z oprawy.

Ze zbiorów Rudolfa Gołębiowskiego (1919-2000 – aktor, kolekcjoner, organizował wystawy swoich zbiorów), na odwrocie passe-partout oznaczenia katalogowe i notatki ołówkiem, m.in. R.G.

Zbigniew Pronaszko (1885-1958) – malarz, rzeźbiarz, scenograf, pedagog, współtwórca awangardowego teatru Cricot.

Cena: 800

117.

Rogalski Gustaw, Ubogi Żyd, akwarela 1929

Brak tytułu, akwarela na kartonie(lub papierze podklejonym na kartonie), o wymiarach w świetle passe-partout 35 x 21,8 cm, sygnowana na dole z prawej: Gustaw Rogalski 929 Kraków.

Stan: plama/wytarcie na sygnaturze, nieliczne drobne zagniecenia i wgniecenia.

Gustaw Rogalski (1887-1939) – rysownik, karykaturzysta, piłkarz (bramkarz Cracovii i Wisły). Studiował w Niemczech, wykładał rysunek w szkołach krakowskich. Ilustrował i wydawał pisma satyryczne, w 1928 wydał Album karykatur J. Piłsudskiego.

Cena: 1000

118.

Sichulski Kazimierz, Ludwik Solski jako Iwan Groźny, [ok. 1910], rysunek ołówkiem

Na dole, ołówkiem, od lewej: Solski Iwan Groźny / Sich . Oryginalny rysunek ołówkiem Kazimierza Sichulskiego przedstawiający Ludwika Solskiego (jednego z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru, później również reżysera i dyrektora teatru) w roli Iwana Groźnego, prawdopodobnie w sztuce "Śmierć Iwana Groźnego", której premiera miała miejsce w dn. 24.09.1910 roku.

Wymiar w świetle passe-partout: 33 x 23,5 , wraz z oprawą 53 x 43 cm.

Sichulski Kazimierz ( 1879 - 1942 ) - malarz, rysownik, grafik. Absolwent krakowskiej ASP, uczeń m. in. J. Mehoffera, S. Wyspiańskiego i L. Wyczółkowskiego. Znakomity karykaturzysta, miłośnik Huculszczyzny, częstym tematem jego prac byli również aktorzy w ich wybitnych rolach. Od 1920 wykładał w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, następnie w latach 1930-39 przeniósł się do Krakowa , gdzie został profesorem krakowskiej ASP.

Bibliografia. PSB, IH PAN, Warszawa - Kraków, zeszyty 150 (Sichulski) oraz 165 (Solski).

Cena: 4500

119.

Sigmund Marian – scena erotyczna z ptaszkiem, tusz , 1985

Tusz lawowany, papier, wymiary w świetle passe-partout 30,9 x 22 cm, brak tytułu.

Sygnatura tuszem w lewym dolnym rogu: MSigmund | 1985

Stan: drobne zabrudzenia, plamki.

Marian Sigmund (1903-1993)- studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, następnie architekturę wnętrz w warszawskiej SSP i scenografię u Leona Schillera. Współzałożyciel Spółdzielni Artystów „Ład”, wykładowca architektury wnętrz warszawskiej ASP. Po wojnie wrócił do kraju w 1947 roku, brał udział w reaktywowaniu „Ładu”, był jednym z projektantów zatrudnionych przy tworzeniu osiedla Nowa Huta w Krakowie, współpracował z Fabryką Mebli Giętych w Jasienicy.

Cena: 650

120.

Skarżyński Jerzy, b.t. Kariatyda , [19]42, akwarela/gwasz

Akwarela/gwasz na kartonie, nie wyjmowano z oprawy, wymiary w świetle passe-partout 29,2 x 29,2 cm. Sygnatura tuszem w prawym dolnym rogu J.Skarżyński 42

Ze zbiorów Rudolfa Gołębiowskiego (1919-2000 – aktor, kolekcjoner, organizował wystawy swoich zbiorów).

Skarżyński Jerzy (1924-2004), malarz, scenograf, ilustrator książek i pedagog.

W 1941 rozpoczął studia w krakowskiej ASP (wtedy jako Kunstgewerbeschule) oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po studiach, od 1948 roku pracował jako scenograf w krakowskich teatrach, po 1970 został wykładowcą krakowskiej ASP . Laureat nagród zarówno zawodowych(np. za scenografię do filmu Sanatorium pod Klepsydrą w 1974), jak i państwowych(m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski)

Cena: 800

121.

Stopka Andrzej, Józef Cyrankiewicz, rysunek tuszem, (1968?)

Rysunek tuszem na papierze. Wymiar w świetle passe-partout: 22,7 x 17,8 (wym. zew. p-p : 50 x 35 cm). Stan dobry: papier lekko pofalowany i przybrudzony, passe-partout mocno pożółkłe po bokach i u góry, z trzema dziurkami po gwoździach (do ekspozycji) na górze.

W lewym dolnym rogu, na passe-partout naklejone karteczki

górna: ANDRZEJ STO [PKA - końcówka urwana]

dolna: 110. Józef Cyrankiewicz, premier ministre

Na dole, z prawej strony, dopisano długopisem: Z wystawy paryskiej 1968

Na odwrocie passe-partout, pośrodku, do góry nogami : 110

Poniżej, z prawej strony, współczesna notka o autorze

Na dole odręczna, pisana długopisem, dedykacja autora: Drogiemu Panu Profesorowi | z prośbą o pamięć! | A. W. Stopkowie

Stopka Andrzej (1904-1973)- malarz, karykaturzysta, scenograf . Od 1950 roku profesor scenografii krakowskiej ASP. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody państwowe za swą działalność artystyczną

Cena: 480

122.

Świdwiński Aleksander – Dyliżans, gwasz

Brak tytułu, sygnatura na górze, z prawej: SWIDWIŃSKI. Gwasz na arkuszu 44,7 x 34,2 cm, podklejony do kartonu i oprawiony 56 x 46 cm. Stan: dziurki po szpilkach na górnym i dolnym marginesie, pęknięcie papieru pośrodku(lekko pofalowany, suchy arkusz), drobne zacieki, plamki, zabrudzenia.

Świdwiński Aleksander (1887-1952)- malarz, scenograf, ceniony karykaturzysta, związany z warszawskim środowiskiem formistów, współpracownik licznych pism satyrycznych , po II WŚ tworzył też filmy animowane i dokumentalne.

Cena: 4800

123.

U ginekologa [p.d. sygn.: W 32.] - karykatura, rysunek tusz/piórko

Przedwojenny rysunek tuszem/piórem, sygnowany i datowany w prawym dolnym rogu W [19]32 .

Palący lekarz osłuchuje rozebraną pacjentkę, w tle fotel ginekologiczny.

Autor nierozpoznany, format arkusza 31,2 x 22,6 cm. Stan: poziome złożenie pośrodku, zagniecenia, zabrudzenia i drobne naddarcie na prawym marginesie.

Cena: 640

124.

Uniechowski A. - Mężczyzna w kąpieli [z wstążką] - erotyk

Rysunek tuszem, sygnowany (wtórnie?) niebieską kredką w p.d. AU, na arkuszu 41,6 x 29,4 cm. Stan dobry: papier lekko pożółkły, drobne zagniecenia i pęknięcia na marginesach.

Antoni Uniechowski (1903-1976) znakomity rysownik i ilustrator, w latach 1923–1930 studiował w Szkole Sztuk pięknych w Warszawie u Karola Tichego oraz Wojciecha Jastrzębowskiego. Tworzył plakaty, scenografię filmową i teatralną, ale przede wszystkim zajmował się ilustracją książkową.

Cena: 2200

125.

Uniechowski Antoni - Romantyczne Ruiny- rysunek tuszem, 1946

Romantyczne ruiny. Sygn. u dołu po prawej: A.Uniechowski 1946. Tusz lawowany, format: 22 x 20 cm. Rysunek nalepiono na tekturę, passe-partout z grubej tektury w formie zamykanej teczki wykonane prawdopodobnie przez samego artystę – na wewnętrznej stronie części tworzącej przednią okładkę umieścił dowcipną dedykację: Kazimierzowi [nazwisko zamazane] w dniu 4 marca od Pewnej Ruiny Romantycznej 1970 roku.

Cena: 1250

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.