/greka/ Lizjasz: Orationes. Bibliotheca Teubneriana, 1910.

/greka/ Lizjasz: Orationes. Bibliotheca Teubneriana, 1910.Zapytaj o ten produkt

99 PLN

Lisiae orationes. Recensuit Theodorus Thalheim. Editio minor [tytuł na okładce: Lysias orationes. Edidit Th. Thalheim. Editio minor].
Lipsiae: In Aedibus H.G. Teubneri, MCMX [1910].
Bibliotheca Graecorum et Romanorum Theuberiana [seria pomarańczowa: greka.].
Oprawa twarda wydawnicza,płótno pamarańczowe, zielonkawe wyklejki z ekslibrisem oficyny taubnerowskiej z przodu i anonsami, s.XX, 208, format: 17,2 x 12 cm. Stan dobry, otarcia krawędzi grzbietu, lekko pozaginane rogi, ślad po nalepce na tylnej okładce.

Lizjasz (ok. 445 p.n.e - ok. 380 p.n.e.) – mówca grecki, pochodzący z rodziny metojków mieszkających w Atenach. Prowadził szkołę retoryki. Syn bogacza Kefalosa. W roku 404 p.n.e. utracił majątek (m.in. przedsiębiorstwo wytwarzające tarcze) skonfiskowany przez rząd oligarchiczny. W czasie wprowadzonego przez władze terroru zginął jego brat, Polemarch, a on sam po ucieczce z aresztu musiał się udać na wygnanie. Po przywróceniu demokracji Trazybul chciał nadać Lizjaszowi obywatelstwo ateńskie za wybitne zasługi dla restauracji ustroju, jednak z powodów proceduralnych nie doszło to do skutku. Od kiedy zubożał, utrzymywał się z pisania mów (głównie sądowych). 34 zachowane mowy Lizjasza dostarczyły cennych informacji dotyczących obyczajowości ówczesnych Aten.
Należy do kanonu dziesięciu mówców. 

Bibliotheca Teubneriana, założona w 1849 roku, przekształciła się z czasem w szanowaną, obszerną serię wydań literatury greckiej i łacińskiej, od klasycznych po teksty neołacińskie. Co roku publikuje się 4-5 nowych wydań. 

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.