/Grafika/ Lewicki J. N. - Miotełka 9, litografia, 1829
322 PLN
/Grafika/ Lewicki J. N. - Miotełka 9, litografia, 1829
Miotełka 9. Sygn. rysownika u dołu po lewej: J. N. Lewicki ; u dołu po prawej sygn. wydawcy: w Litogra. J. L. Wemmera. Warszawa: w Litogra. J. L. Wemmera, 1829.
Rycina przedstawia pędzący powóz z dwoma osobami na koźle i siedzącym w środku mężczyzną. Pod drzewem stoi miotlarz z wyciągniętą, oskarżającą prawą ręką i z miotłą w lewej.
U dołu ryciny pośrodku tekst kupletu : Któż wali w koczu tam ? / Zda mi się, że go znam, / Lecz ten bogaty strój - / To dawny lokay móy ! / Precz z tąd, za powóz w tył ! / Bo będę miotłą bił ! / Co lokay to nie Pan / Niech każdy zna swoy stan ! / Miotły ! Miotełki ! Scena dzieje się na Ujazdowie, przed „Wiejską kawą”.
Grafika z albumu : „Miotełki”Jana Nepomucena Lewickiego wydanego w Warszawie w 1829 r. Był to 10-planszowy album ilustrujący wodewil F. Raimonda, "Chłop milionowy, czyli dziewczyna świata czarownego". Rzadkie!
Litografia, format: 30 x 24 cm. Stan: pozaginane rogi, najmocniej prawy dolny, liczne żółtawe przebarwienia po prawej stronie.
Przedstawia okolice „Wiejskiej Kawy”, pierwszej warszawskiej kawiarni z ogródkiem, mieszczącej się u zbiegu ulicy Wiejskiej i dzisiejszej Górnośląskiej. "W roku 1764 tu, gdzie teraz "Wiejska Kawa", pole było jeszcze zaorane i zbożem zasiane we wsi natenczas Jazdów zwanej, należącej do dóbr j.o. księcia Kacpra Lubomirskiego, wojewodzica krakowskiego. W następnym roku Jakub Neybert, kupiec warszawski, nabył ten grunt i wystawił domek drewniany, który Pani Neybert - wdowa trzymając w dzierżawie, założyła kawę pod nazwiskiem "Wiejskiej" [ ok.1779 r.] i nadała jej najpomyślniejszy początek. Tu cała prawie Warszawa, różny stan, płeć piękna, młodzi i starzy, dla przejażdżki i widzenia świata uczęszczając, w oddaleniu cokolwiek od miasta przepędzali chwile."
Antoni Magier, "Estetyka miasta stołecznego Warszawy".