Garbacz niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, dom J. Gołuchowskiego

Garbacz niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, dom J. GołuchowskiegoZapytaj o ten produkt

330 PLN

DOM MIESZKALNY JÓZEFA GOŁUCHOWSKIEGO W GARBACZU.

(Rysował Kostrzewski, rytował H. Röber w drzeworytni Tygodnika.)
          
W lewym dolnym rogu sygnatura rytownika: H. ROEBER sc
         
       
Garbacz niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Posiadłość Józefa Gołuchowskiego,filozofa, prekursora polskiego romantyzmu, profesora Uniwersytetu w Wilnie (1821-24), zwolnionego wskutek wydarzeń wileńskich z 1823 roku (procesy filomatów i filaretów). Ok. 1826 roku osiadł w Garbaczu i z sukcesami zajmował się gospodarstwem rolnym.

Po II Wojnie Światowej dwór został zasiedlony przez nowych lokatorów, popadł w ruinę, a w końcu spłonął  po tym jak jego mieszkańcy zaprószyli ogień. Pamiątkowa kolumna z popiersiem Gołuchowskiego została zniszczona przez milicjantów , którzy traktowali ją     jako tarczę strzelniczą.

Ilustracja zamieszczona była w Tygodniku Ilustrowanym z 1860 roku.
             
Oryginalny drzeworyt sztorcowy, XIXw., współcześnie kolorowany.
Wymiary grafiki : 14,1 x 17,5 cm
         

        
Bibliografia: Grajewski L., Bibliografia ilustracji w czasopismach polskich XIX i pocz. XX w.(do 1918r.),     PWN , 1982, poz.  nie notuje

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.