Bonne R.-Polska i Europa Śr.-Wsch. ok. 1807r.

Bonne R.-Polska i Europa Śr.-Wsch. ok. 1807r.Zapytaj o ten produkt

0 PLN

THEATRE | DE LA GUERRE ACTUELLE, | Comprenant: | la PRUSSE, la POLOGNE, une grande | partie de la RUSSIE & de la TURQUIE | EUROPEENNE et ASIATIQUE jusqu'a | la MER CASPIENNE | ar Mr. BONNE ,|

a Paris. | Chez Treuttel & Würtz Rue de Lille No.17.


Oryginalny miedzioryt odbity z 9 płyt, ręcznie kolorowany w epoce, wydany po 1795 roku (granice Polski po 3 rozbiorze) , prawdopodobnie ok 1807 roku.


Wymiar mapy : 67,5 x 96 cm , łączny wymiar połączonych arkuszy ok. 72,7 x 101,2 cm.

Stan dobry: liczne rdzawe plamki, widoczne głównie na marginesach; ślady złożeń : 4 pionowe i 2 poziome, na ich przecięciach jedna większa(z przedarciami) i kilka drobniutkich dziurek; drobne zagniecenia na całej powierzchni (jakby papier nabrał troszkę wilgoci i wyschnął), pęknięcia na marginesach,Rzadko spotykana mapa terenów Polski i Europy Środkowo-Wschodniej z czasów wojen napoleońskich.

Mapa opracowana przez Bonne'a nie jest wymieniana w katalogach: "Imago Poloniae", "Rastawieckim" , " Mojskim", "Centralnym Katalogu Zbiorów Kartograficznych w Polsce" (z.6 notuje tylko mapę Niemiec i Europy Środkowej wydawnictwa Treuttel & Würtz - w zbiorach tylko jednej biblioteki - Czartoryskich w Krakowie ).


Mapę Bonne'a o tym tytule reklamowano w pismach francuskich m.in. z 1807 roku i późniejszych, aczkolwiek trudno ocenić czy reklamy odnosiły się do oferowanego przez nas wariantu/stanu mapy, czy do innego(tytuły map nie zawsze podawano w całości, poza tym treść map też mogła ulec zmianie, np. na mapę można było nanieść miejscowość, pod którą toczyła się jakaś ważniejsza bitwa, lub gdzie stacjonował Cesarz Napoleon Bonaparte). Znane mi są dwa wcześniejsze warianty tej mapy : sprzed I rozbioru oraz po I rozbiorze, oba wydane były przez Jeana Lattre'a. Poza granicami Polski różniły się treściami w kartuszu (tytuł , nota wydawnicza), w późniejszych pismach francuskich spotkałem się z reklamą mapy o jeszcze trochę zmienionym tytule, może kolejnego wariantu (albo po prostu podany był nie tytuł tylko opis terenów, które mapa obejmuje).

Cena- prosimy o kontakt

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.