Berezowska Maja, Wiszniewski Kazimierz, Erotyk, drzeworyt, 1955.
990 PLN
Berezowska Maja, Wiszniewski Kazimierz, Erotyk, drzeworyt, 1955.
Scena erotyczna. Oryginalny drzeworyt o wymiarach 15,8 x 21,5cm, wraz z oprawą 34,3 x 39,3 cm, wykonany przez K. Wiszniewskiego na podstawie rysunku Mai Berezowskiej, opracowany w 1955 roku. Klocek z którego odbito rycinę jest opisany i sygnowany: KRAKÓW | 12.VIII.1955r. | K.W. | I | PROJEKT M. BEREZOWSKIEJ | WYCIĄŁ K. WISZNIEWSKI | DRZEWO – GRUSZKA DZIKA . Grafika sygnowana w dolnej części klocka znakiem Mai Berezowskiej (Mars/Wenus).
Rycina jest unikalnym efektem współpracy dwójki artystów. Specjalnością Mai Berezowskiej były akwarela i rysunek, sama nigdy nie zajmowała się drzeworytem. Wytrawny drzeworytnik Wiszniewski, zajmujący się zwykle poważniejszymi tematami nadał jej bardzo kobiecej kresce mocnego, męskiego charakteru.
Odbitka może być późniejsza, niż rok 1955, możliwe były okazjonalne odbitki z zachowanego klocka, w celu wręczenia w prezencie znajomym poprzedniego właściciela matrycy, który był zaprzyjaźniony m.in. z Mają Berezowską.
Sam klocek obecnie znajduje się w naszych zbiorach, my własnych odbitek z niego nie wykonywaliśmy. Wśród dodanych do tej pozycji zdjęć drzeworytu jest też fotografia tegoż, ale tylko do celów informacyjnych, nie wchodzi w skład oferty aukcyjnej.
Maja Berezowska, właść. Maria Berezowska (1898 - 1978) – wybitna polska malarka, graficzka, karykaturzystka i scenograf.
Uczyła się w prywatnej szkole plastycznej w Petersburgu (1908-1909), studiowała na uczelniach artystycznych w Krakowie (1910-1912) i Monachium (1913).
W dwudziestoleciu międzywojennym zdobyła sławę jako autorka rysunków o tematyce erotycznej, oraz ilustracji w czasopismach satyrycznych (Cyrulik Warszawski, Szpilki i lwowski Szczutek ). W latach 1933-1936 przebywała w Paryżu, gdzie odnosiła sukcesy jako rysowniczka i karykaturzystka.
Współpracę ze "Szpilkami" kontynuowała również po wojnie. Jej ilustracje zamieszczały również tygodniki "Teatr", "Nowa Kultura" i "Przekrój”. Była też autorką ilustracji do dzieł literatury światowej i polskiej.
W latach 30-tych projektowała scenografie dla kabaretów oraz kostiumy m.in. dla gwiazd scen rewiowych Zuli Pogorzelskiej i Hanki Ordonówny.
W czasie II wojny światowej osadzona na Pawiaku, a od 1942 w obozie Ravensbrück.
Po wojnie pracowała jako scenograf dla Opery Łódzkiej, teatrów Kameralnego i Komedia w Warszawie, Polskiego w Poznaniu, Ziemi Łódzkiej w Łodzi, Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Zjednoczonych Przedsiębiorstw Artystycznych "Estrada".
Kazimierz Wiszniewski (1894 – 1960)-grafik i malarz, studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem Pieńkowskiego i Letza, w prywatnej szkole Krzyżanowskiego oraz w MSSZ u Miłosza Kotarbińskiego, Trojanowskiego i Skoczylasa. Zajmował się głównie drzeworytnictwem.
Wykonywał tą techniką m. in. ekslibrisy i ryciny o tematyce religijnej.