1919 - odezwa Rady Delegatów Robotniczych Ukrainy

No imageZapytaj o ten produkt

322 PLN

"Rewolucya pracy a uzbrojony lud. (Armia drapieżców i armia rewolucyi socyalnej).
[Inc.:] Rządy wszystkich drapieżników budują armię według jednego i tego samego wzoru. Odrywają robotników i włościan od pługa i warsztatu, zmuszają ich do zapomnienia rodziny i krewnych i zapedzają do koszar. [...] Czerwony tył, umiejący władać bronią i czerwony front z bronią w ręku broniący sprawy rewolucyi, oto są dwie kolumny, na których wspiera się potęga władzy sowieckiej. [...] Do broni towarzysze! Uczcie się władać karabinem! [Podpisano:] Przewodniczący C.K.W. Rad Delegatów Robotniczych Ukrainy Pietrowski."


Druk ulotny, br.m. i d. [Ukraina(?), 1919], 1 s., 33 x 41,5 cm.


Hryhorij Iwanowycz Petrowski (Grigorij Iwanowicz Pietrowskij, 1878-1958), przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad Delegatów Robotniczych Ukrainy (związany z partią bolszewików) zachęca do walki z wrogami ludu: "Z jednej strony oficerstwo rosyjskie i bogaci kozacy prowadzeni przez generała carskiego Denikina. Z drugiej strony amie polskich synków obywatelskich i bogaczy ukraińskich z Petlurą na czele", a jeszcze" W samym środku kraju uwiły sobie gniazdo bandy kułackie...".
Obszerna ulotka komunistyczna, z trzema rozdziałami, częścią ogólno-propagandową, potem poświęconą Armii Czerwonej i na koniec zachęcająco lud do walki.


Stan: oderwany mały fragment prawego dolnego rogu, lewy podklejony papierem, drobne pęknięcia, dziurki, ubytki papieru, zagniecenia, zwł. w okolicy złożenia i na marginesach.
Bardzo rzadkie(nie odnotowano w https://katalogi.bn.org.pl/.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.