1919 - Odezwa Litewsko - Białoruskiej S.R.R. do polskich żołnierzy

No imageZapytaj o ten produkt

660 PLN

"Cолдаты польской армии! | Kогда-же, наконец вы прекратите братоубийственную войну! Kогда-же, наконец вы дадите возможность нам, крестьянам и рабочим многострадальной Белоруссии , вернуться к работе на своих полях и фабриках? [...] Mы уже полгода как прогнали своих помещиков и фабрикантов и сами решили строить своие государство трудящихся | Mинck, июля 1919r. | Kommyниctичeckaя пaptия литвы и Белоруссии."


Transkrypcja: Coldaty pol'skoy armii! Kogda-zhe, nakonets vy prekratite bratoubiystvennuyu voynu! Kogda-zhe, nakonets vy dadite vozmozhnost' nam, krest'yanam i rabochim mnogostradal'noy Belorussii, vernut'sya k rabote na svoikh polyakh i fabrikakh? [...] My uzhe polgoda kak prognali svoikh pomeshchikov i fabrikantov i sami reshili stroit' svoiye gosudarstvo trudyashchikhsya...


Tłum.: Żołnierze Wojska Polskiego! Kiedy wreszcie zakończycie bratobójczą wojnę! Kiedy wreszcie pozwolicie nam, chłopom i robotnikom cierpiącej Białorusi, wrócić do pracy na polach i w fabrykach? [...] Minęło już pół roku odkąd wypędziliśmy naszych właścicieli i fabrykantów i postanowiliśmy zbudować własne państwo ludzi pracy [...]


Odezwa Komunistycznej Partii Litwy i Białorusi wydana w Mińsku, w lipcu 1919 roku, zaadresowana do żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w ramach kampanii przeciwko Sowietom posuwali się na wschód zajmując tereny Litwy i Białorusi. Próba przekonania Polaków by zaprzestali walk. Polska strona nie była zainteresowana rozmowami z Litewsko-Białoruską Socjalistyczną Republiką Rad (tzw. Litbieł), którą uznawano za sztuczny twór bolszewików.
W lipcu rozpoczęły się negocjacje zarówno ze stroną carską (Białymi dowodzonymi przez gen. Denikina), jak i Sowietami, ale ulotka na ten temat milczy.


Druk ulotny/afisz w języku rosyjskim, na arkuszu o wym. 52,3 x 24,4 cm, 1str.
Stan: papier pożółkły, liczne przedarcia, pęknięcia papieru i zagniecenia na marginesach, czasem nachodzące na tekst, drobne ubytki papieru, podklejenia i uzupełnienia papieru, kilka plamek, zabrudzenia, tekst czasem lekko wytarty.
Bardzo rzadkie (nie odnotowano w https://katalogi.bn.org.pl/ .

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.