Lublin - Sławinek, ob. ogród bot. UMCS

Lublin - Sławinek, ob. ogród bot. UMCSZapytaj o ten produkt

266 PLN

Zakład kąpielowy w Sławinku.
W prawym dolnym rogu sygnatura rytownika: E. NICZ

Sławinek (obecnie dzielnica Lublina). Posiadłość wydzielona ze Sławina, w II poł. XVIII wieku własność Jana Nepomucena Kościuszki, którego bratanek, Tadeusz, pomagał w projektowaniu założeń ogrodowych.
Późniejsi właściciele, w XIX w., zaczęli wykorzystywać lecznicze zalety miejscowych wód i stworzyli zakład leczniczy. W 1946 roku, w wyniku reformy rolnej, Sławinek rozparcelowano. Pozostałości, wraz z dworkiem Kościuszków, zostały wykupione w 1950 przez Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, pod budowę planowanego Ogrodu Botanicznego UMCS. Plan przez długi okres był realizowany, po latach zaniedbań, w latach 1969-72 dokonano renowacji i rekonstrukcji dworku Kościuszków, zaś cały ogród botaniczny otwarto w  roku 1974.

Grafika zamieszczona była w Tygodniku Ilustrowanym  z 1880 roku.

Oryginalny drzeworyt sztorcowy, XIX wiek, kolorowany. Wymiary grafiki 13,7 x 23,1cm.

 

Bibliografia:
Grajewski L, Bibliografia Ilustracji w czasopismach polskich...,PWN,1972r., nie notuje

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.